Odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové poškodí vztahy Ukrajiny a Evropské unie. Připustil to v úterý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg po jednání s kolegy z EU v Lucemburku. Společně s nimi také odsouzení expremiérky kvůli překročení pravomocí ostře kritizoval.

Tymošenkovou soud odsoudil k sedmi letům vězení a také k uhrazení způsobené škody. Podle obžaloby přitom svojí činností při podpisu dohod o dodávkách ruského plynu v roce 2009 způsobila státní energetické firmě Naftogaz škodu 1,5 miliardy hřiven (3,4 miliardy korun).

"Je to velmi závažné," řekl v reakci na rozsudek český ministr. "My jsme to přísně odsoudili," zdůraznil. Na dotaz, zda tedy Ukrajina nerespektuje právo na spravedlivý proces, Schwarzenberg řekl: "Všechny náznaky spějí k tomu."

"Samozřejmě to bude mít důsledky," podotkl také.

EU nyní s Ukrajinou připravuje dohodu o volném obchodu. Vlastní jednání probíhají poměrně zdárně, jenže nyní se dá očekávat, že kvůli rozsudku může případný dojednaný text narazit například v Evropském parlamentu i v některých zemí EU.

Související