Kanada ve středu pohoršeně odmítla požadavek mezinárodní organizace Amnesty International (AI), aby tamní úřady zadržely bývalého amerického prezidenta George Bushe kvůli údajnému porušování lidských práv. Bush má příští týden přijet na návštěvu západokanadské provincie Britská Kolumbie. AI prohlašuje, že exprezident je odpovědný za mučení vězňů.

"Kanada musí dodržet své mezinárodní závazky a zadržet a trestně stíhat bývalého prezidenta Bushe, který je zodpovědný za porušování mezinárodního práva a za mučení," citovala z prohlášení AI agentura AFP.

Kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney požadavek AI odmítl jako laciné gesto. "AI si záměrně vybírá kauzy, aby se politicky zviditelnila. Taková gesta vysvětlují, proč tolik uznávaných bojovníků za lidská práva organizaci opustilo," řekl ministr. Poukázal na to, že AI v minulosti nevadil například pobyt kubánského diktátora Fidela Castra v Kanadě.

Amnesty International obviňuje Bushe, že během boje proti teroristické síti Al-Káida nechal americké jednotky nelidsky zacházet se zajatci. Kritizuje ho také za schválení "rozšířených vyšetřovacích technik", mezi nimiž byly i postupy považované za mučení - například waterboarding, který ve vyslýchaném vyvolává dojem, že se topí.

Mezinárodní trestní soud Bushe ani nikoho jiného z jeho administrativy kvůli postupu v boji s Al-Káidou neobvinil. Americká justice několik případů mučení zajatců vyšetřovala, ale došla k závěru, že to bylo pochybení jednotlivých vojáků.

Související