Indonéský ostrov Bali zasáhlo silné zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály. Podle svědků popraskaly stěny domů a zřítilo se několik střech. Zatím nebyly hlášeny žádné oběti, na 50 lidí se zranilo, tři jsou v kritickém stavu. Úřady nevydaly varování před příchodem vln tsunami.

Zemětřesení cítili i hosté v turistickém středisku Kuta. "Máme pro podobné situace únikové plány, ale všichni byli příliš vyděšení, jednoduše je ignorovali," řekla agentuře AP Candy Julianiová, mluvčí hotelu Sanur Beach v Kutě.

Epicentrum zemětřesení se podle Amerického geologického ústavu (USGS) nacházelo zhruba 160 kilometrů jihozápadně od ostrova Bali. Právě zemětřesení o síle 9,1 stupně vyvolalo v roce 2004 vlny tsunami. Ty tehdy v oblasti Indického oceánu způsobily řadu škod a usmrtily více než 220 tisíc lidí.

Indonéské souostroví leží v místě styku kontinentálních desek nazývaném tichomořský ohňový prstenec. Tato oblast se táhne od Severní Ameriky přes Japonsko k jihovýchodní Asii a každoročně se v oblasti zaznamená na 7 000 zemětřesení.

Na jaře letošního roku zasáhly vlny tsunami vyvolané zemětřesením o síle 9 stupňů Richterovy škály Japonsko. Způsobily rozsáhlé škody, tisíce obětí a poškodily jadernou elektrárnu ve Fukušimě. Fukušimská katastrofa je jednou z nejhorších jaderných katastrof od nehody v Černobylu.

Související