Manžel zemřelé, známý disident Héctor Maseda řekl, že jeho žena zemřela na "kardiorespirační záchvat" a že se jí lékaři skoro hodinu pokoušeli oživit. Dcera Pollánové v pátek dopoledne krátce před matčinou smrtí řekla, že lékaři jí provedli tracheotomii (otevření průdušnice), aby podpořili dýchání. Pollánová měla také silnou cukrovku a vysoký krevní tlak.

Zpráva o rychlém zhoršení zdravotního stavu disidentky se rozšířila skrze sociální sítě poté, co na svém twitterovém účtu zveřejnila informaci kubánská blogerka Yoani Sanchéz.

Smrt disidentky je ztrátou pro demokratické hnutí

Předseda Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření (CCDHRN) Elizardo Sánchez řekl agentuře AP, že hovořil s rodinou Pollánové, a ta mu potvrdila její smrt. Také jedna z vůdkyň hnutí Dámy v bílém Berta Solerová řekla, že Pollánová je mrtvá. "Je to opravdu špatná zpráva pro lidská práva a prodemokratické hnutí," uvedl Sánchez.

Někteří stoupenci disidentky podle agentury Reuters tvrdili, že se jí v nemocnici nedostalo dobrého léčení, ale Sánchez řekl, že věří, že lékaři a sestry se o ni starali s veškerou profesionalitou, když byla na jednotce intenzívní péče. Hovořil ale také o špatném stavu kubánského zdravotnictví.

V bílém proti režimu

Pollánová založila hnutí Dam v bílém v roce 2003. Členkami skupiny jsou manželky 75 disidentů, kteří byli odsouzeni k mnohaletým trestům vězení. Svůj název hnutí dostalo podle bílých triček, která ženy nosí; mívají na nich i portréty disidentů.

Po několik let Dámy v bílém usilovaly o propuštění svých manželů a každý týden organizovaly pochody ulicemi Havany. Během posledních 12 měsíců se všichni tito disidenti dostali na svobodu na základě dohody mezi kubánskou vládou a katolickou církví, řada z nich ale byla donucena k vycestování.

Přestože všichni věznění odpůrci režimu už byli na základě dohody propuštěni, Dámy v bílém pokračují ve svých akcích, které se navíc rozšířily i mimo kubánskou metropoli.

Komunistickému režimu jsou Dámy v bílém trnem v oku. Státní média označovala Pollánovou a její skupinu za "Dámy v zeleném" v narážce na zelenou barvu amerických dolarových bankovek. Trvale je obviňovaly ze zrady revolučních ideálů, kontrarevoluční činnosti a tvrdily, že jsou za svou protikubánskou činnost bohatě odměňovány z USA. Pollánová říkala, že hnutí akceptuje pomoc od kohokoli, kdo s ní přijde, ale vždy zdůrazňovala, že Dámy v bílém jsou nezávislé hnutí. "I nadále jsme obránci lidských práv. Nejsme politici, chceme svobodu pro naši zemi, chceme demokracii," řekla Pollánová v zářijovém rozhovoru pro agenturu Reuters.

V roce 2005 obdržely Dámy v bílém od poslanců Evropského parlamentu Sacharovovu cenu za lidská práva.

Související