Případné další otřesy půdy v zóně poškozené jaderné elektrárny Fukušima by mohly během několika hodin způsobit novou katastrofu, uvedl japonský úřad pro jadernou bezpečnost ve zprávě, kterou v sobotu zveřejnil japonský tisk.

Dokument potvrzuje, že i víc než půl roku po jaderné havárii způsobené zemětřesením a následnou vlnou cunami není situace v postižené oblasti bezpečná.

Pokud by okolí fukušimské elektrárny znovu postihlo zemětřesení, mohla by z poškozeného čtvrtého reaktoru uniknout chladící kapalina a palivové tyče by se roztavily.

Do dvou hodin by se začaly rozpadat a do osmi rozpouštět, což by způsobilo vysokou radiaci. Japonská agentura k takovým závěrům dospěla na základě počítačové simulace.

Odhad je součástí několikasetstránkové studie, která analyzuje i desítky jiných katastrofických scénářů. Ze zprávy vyplývá, že čtyři měsíce po ukončení zpevňovacích prací na postiženém reaktoru je tam situace stále nestabilní.

Simulace vycházela z předpokladu, že nové otřesy poškodí nádrž s chladící vodou, v níž je v posledním podlaží reaktorové budovy umístěno vyhořelé palivo.

Jakmile by po zemětřesení voda z chladící nádrže vlivem prasklin odtekla, tyče se začnou přehřívat a uvolňovat radioaktivitu. Do osmi hodiny by jejich teplota mohla dosáhnout 2800 stupňů Celsia.

V okolí fukušimské elektrárny byly provedeny rozsáhlé dekontaminační práce. První reaktor je pevně pokryt speciálním plastovým obalem, který nepropouští radioaktivitu.

S obdobným opatřením se počítá i na ostatních třech reaktorových budovách. Z okolí elektrárny byly evakuovány desetitisíce lidí.