Po týdnu byly rovněž obnoveny boje v Baní Valídu, což je spolu se Syrtou poslední bašta Kaddáfího lidí.

K sídlu Báb al-Azízíja v Tripolisu přijely dva buldozery a za jásotu přítomných začaly rozlehlý komplex strhávat. "To je za krev mučedníků," volali přihlížející a někteří z mužů radost projevovali palbou do vzduchu.

"Chceme to zničit, protože je třeba strhnout vše, co patří Kaddáfímu," řekl jeden z střelců agentuře Reuters. Projíždějící řidiči zastavovali auta a přidávali se k davu, v němž vlály libyjské vlajky. Muž, který tvrdil, že je velitelem přítomných ozbrojenců, řekl, že si Libyjci přejí, aby na místě vzniklo sídlo nějaké mírové organizace.

Komplex se rozkládá na ploše šesti kilometrů čtverečních. Kaddáfí v něm žil a bylo tam také sídlo některých státních institucí. Než Tripolis v srpnu dobyly opoziční jednotky, bombardovala Báb al-Azízíju několikrát letadla NATO.

V Syrtě se stále bojuje

Libyjská Přechodná národní rada (NTC) dosud nevyhlásila konečné vítězství, protože se stále bojuje v Syrtě. Je to ale poslední z přístavů, který ještě NTC neovládá. Po jeho získání chce vyhlásit vítězství, i když Kaddáfí je stále na útěku.

Baní Valíd je další z bašt jeho lidí, ale leží ve vnitrozemí, takže nemá takový strategický význam. Opoziční bojovníci ohlásili, že se znovu pokusí město získat. Postupují k němu prý ze dvou stran, ze severu a z jihu. Podle svědků na město útočí dělostřelectvo. Odhaduje se, že město brání asi 1500 Kaddáfího lidí.

Opoziční jednotky neupěly s předchozí ofenzívou a před týdnem ji musely ukončit. Nebyly prý schopné zkoordinovat postup oddílů, které postupovaly ze čtyř stran. Nepodařilo se jim udržet ani už dobyté letiště a v bitvě přišly o 17 mužů. Asi 80 bojovníků bylo raněno.

Související