Americký provozovatel plynovodů Kinder Morgan se dohodl na převzetí konkurenta El Paso za 21 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 375 miliard korun) v hotovosti a akciích. Spojením podniků by měl vzniknout největší provozovatel plynovodů v Americe.

Sloučená skupina bude vlastnit zhruba 130.000 kilometrů potrubí pro přepravu plynu i dalších paliv. Podle agentury Reuters by mohla požadovat vyšší přepravní poplatky od producentů ropy a zemního plynu.

Dodavatelé by pak mohli zvýšit ceny plynu pro konečné uživatele, například elektrárenské podniky. Kinder Morgan předpokládá, že transakce, která ještě musí získat souhlas regulačních úřadů, bude dokončena ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Firma podle agentury AP rozšiřuje své aktivity v době, kdy se Spojené státy stávají čím dál více závislé na zemním plynu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru