Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svých plánech počítá s prosincovou návštěvou Prahy, řekl dnes v Moskvě novinářům prezidentův poradce Sergej Prichoďko. Podle dřívějších zpráv se má Medveděv v první polovině prosince zúčastnit zahájení výstavy drahocenností moskevského Kremlu na Pražském hradě.

"Do (Medveděvových) prosincových plánů je zařazena návštěva Prahy," řekl Prichoďko na dotaz zpravodaje agentury ITAR-TASS. Kromě Česka má ruský prezident do konce roku v úmyslu navštívit ještě Německo, kde se v listopadu zúčastní otevření plynovodu Nord Stream, a dále Francii, Spojené státy a bruselské sídlo Evropské unie.

Medveděva do Prahy pozval jeho český protějšek Václav Klaus. Oba politici se potkali loni, kdy Klaus na Hradě hostil summit Rusko-USA. Medveděv a americký prezident Barack Obama při něm podepsali smlouvu o omezení jaderných zbraní.

Na pražské výstavě kremelských cenností, jejímuž zahájení by měl být ruský prezident přítomen, se představí 132 exponátů, které ilustrují život panovníků i běžný život v Rusku v 16. a 17. století. Expozice v Císařské konírně bude zahájena 9. prosince a potrvá do 4. března.

Očekává se, že Medveděv by v Praze mohl hovořit i o tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, o niž má zájem ruský Atomstrojexport. Soupeří s americkou firmou Westinghouse a francouzskou Arevou.

Související