Na 200 tisíc lidí přišlo do Gazy přivítat palestinské vězně, které Izrael propustil výměnou za rukojmího Gilada Šalita. Bouřlivé přivítání vězně čekalo už na hranici v Rafáhu, kde je vítali i zástupci vlády radikálního Hamásu. Tisíce palestinců čekaly na vězně také v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Do pásma Gazy dorazilo téměř 300 vězňů. Vítání na hranici v Rafáhu bylo bouřlivé a také chaotické. Vězni se vrhali na čekající, objímali se s nimi, davem se prodíraly další autobusy, s osvobozenými se ve špalíru vítali politici Hamásu, včetně předsedy vlády Ismáíla Haníji.

Na náměstí v Gaze na vězně čekal dav 200 tisíc lidí s palestinskými vlajkami a prapory islamistického hnutí. Ti, kdo už do Gazy dorazili, se často ocitli na ramenou nadšených přátel.

Izrael si v dohodě o výměně vymohl deportaci těch, koho považuje za nebezpečné. Asi 40 z nich musí do cizí země, přes sto pak do pásma Gazy.

Příbuzní ze západního břehu, kteří na své blízké čekali v Gaze, jsou sice šťastní, ale mnozí tvrdí, že jejich blízký vyměnil jen jednu věznici za jinou. Izrael kvůli únosu Šalita v roce 2006 pásmo Gazy uzavřel a blokádu dosud plně nezrušil.

Na západní břeh směřovala asi stovka propuštěných. V Ramalláhu dorazili k hrobu někdejšího vůdce Jásira Arafata a promluvil k nim současný vůdce Mahmúd Abbás. "Děkujeme za váš návrat a za vaše bezpečí Bohu. Bojujete za svobodu, jste svatí válečníci, kteří bojují za slávu boží a za vlast," řekl Abbás.

Návrat konvoje na západní břeh se neobešel bez incidentu. Na hranici museli izraelští vojáci slzným plynem rozhánět dav znepokojený pozdním příjezdem autobusů. Nikdo při tomto incidentu nebyl zraněn.