Česká republika nevyhoví žádosti Běloruska o vydání opozičního politika a neúspěšného prezidentského kandidáta Aljakseje Michaleviče k trestnímu stíhání.

Městský soud v Praze už minulý čtvrtek rozhodl, že je jeho vydání nepřípustné.

Michalevič letos uprchl před pronásledováním minskou tajnou policií KGB do zahraničí a v březnu obdržel v České republice politický azyl.

"Michalevič i státní zástupkyně se vzdali práva na podání stížnosti, v týž den tak nabylo rozhodnutí právní moci, řekla mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Údajného trestného činu masových nepokojů se Michalevič podle Běloruska dopustil loni od 19. do 20. prosince v Minsku. S dalšími lidi prý organizoval a účastnil se masových nepokojů, které byly doprovázeny násilím, pogromy, ničením majetku nebo ozbrojeným odporem vůči představitelům úřadů.

Běloruská strana mu klade za vinu, že v důsledku jeho jednání byl zničen majetek státního úřadu za více než 14 milionů běloruských rublů.

Soud podle Lhotákové rozhodl o nepřípustnosti vydání z několika důvodů. Jedním z nich je to, že již v Česku dostal azyl. Trestný čin, z něhož Bělorusko Michaleviče podezírá, má podle českého soudu "výlučně politický charakter".

Panuje také "důvodná obava", že by trestní řízení nebo předpokládaný trest vězení v Bělorusku neodpovídaly zásadám a požadavkům Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Městský soud měl rovněž "důvodnou obavu", že by byl Michalevič v Bělorusku pronásledován kvůli svým politickým názorům.

Michalevič, který loni v prosinci kandidoval v prezidentských volbách proti pozdějšímu vítězi Alexandru Lukašenkovi, byl těsně po vyhlášení volebních výsledků jedním ze čtyřicítky lidí, které chtěla běloruská justice soudit za organizování mohutného protivládního protestu, který opozice svolala v prosinci do centra Minsku. Zatčen byl v noci na 20. prosince a ve vazební věznici strávil dva měsíce.

Do Prahy přes Polsko

Propuštěn byl až poté, co podepsal závazek spolupráce s běloruskou tajnou policií KGB. Poté policistům zmizel a přes Polsko uprchl do Prahy. V Bělorusku mu hrozil soud a až patnáctileté vězení.

Česká republika Lukašenkův režim dlouhodobě odsuzuje a naopak podporuje snahy běloruské opozice o demokratizaci země. Praha udržuje přímé kontakty se zástupci běloruské společnosti a tamními bojovníky za lidská práva a svobodu.