Muammar Kaddáfí při dopadení ještě nebyl zraněn, jak se zpočátku uvádělo. Zemřel až na následky přestřelky, která se odehrála po jeho zajetí ve městě Syrta. Diktátorova smrt pak nastala při převozu sanitkou do nemocnice, potvrdil oficiálně libyjský premiér Mahmúd Džibríl.

Podle agentury Reuters se Kaddáfí ve čtvrtek těsně před rozbřeskem pokusil v koloně několika desítek vozidel uprchnout z obklíčeného města. Daleko se však nedostal, protože kolonu asi v 8.30 SELČ zasáhly rakety z letadel NATO. Podle jednoho z činitelů aliance rakety vypálila buď francouzská stíhačka, nebo americké bezpilotní letadlo.

Reuters uvedla, že na místě, vzdáleném zhruba tři kilometry západně od Syrty, zůstalo po zásahu na silnici asi 15 spálených automobilů s automatickými zbraněmi na střechách. Uvnitř vozů a okolo nich bylo asi 50 těl.

Jeden z Kaddáfího osobních strážců televizi Al-Arabíja řekl, že se kolona po útoku rozdělila do skupin, z nichž každá se vydala jinudy. Bývalý libyjský diktátor se pak podle bojovníků povstalecké Přechodné národní rady (NTC) spolu s několika svými muži ukryl do kanalizačního potrubí, kde je obklíčili protivníci.

"Jeden z Kaddáfího mužů vyšel ven s puškou nad hlavou a volal, že se vzdává, ale hned, jak uviděl můj obličej, začal na mě střílet," vyprávěl jeden z bojovníků NTC, podle něhož pak asi Kaddáfí musel nařídit, aby zastavili palbu. "Můj pán je tady, můj pán je tady. Muammar Kaddáfí je tady a je zraněn," křičel prý Kaddáfího věrný.

Premiér Džibríl však ve svém oficiálním prohlášení sdělil, že ve chvíli zadržení Kaddáfí ještě zraněn nebyl. Když se ho bojovníci NTC snažili naložit na auto, vypukla mezi nimi a Kaddáfího stoupenci přestřelka. Teprve při ní byl diktátor zraněn do ruky.

K další střelbě údajně došlo, když vozidlo začalo odjíždět. V tom okamžiku Kaddáfího, který vládl Libyi dlouhých 42 let, trefila kulka do hlavy. Zemřel pak v sanitce pár minut před tím, než stačila dorazit do nemocnice, citoval Džibríl soudního lékaře.

Diktátorovo zkrvavené, polonahé tělo bylo v noci ze čtvrtka na pátek dovezeno do Misuráty, kde jej vystavili jako válečnou trofej, uvedl deník New York Times. Toto město se totiž stalo symbolem odporu rebelů, když ho měsíce ostřelovaly Kaddáfího jednotky.

Pohřeb Muammara Kaddáfího se měl původně odehrát tajně a rychle již během pátku, ale nakonec byl, slovy libyjského ministra ropného průmyslu, o "pár dní" odložen.

"Nastal čas vybudovat novou Libyi s novým hospodářstvím, školstvím a zdravotnictvím – Libyi s jednou budoucností," prohlásil Mahmúd Džibríl poté, co ohlásil Kaddáfího smrt.

Ještě během pátečního dopoledne dojde ke schůzi NATO, na níž se má vyhlásit konec bombardovacích akcí v Libyi. Generální tajemník Anders Fogh Rasmussen řekl, že po smrti plukovníka Kaddáfího se "tento moment již značně přiblížil".