V zambijském hlavním městě Lusace byli zadrženi tři čeští občané, kteří podle místního tisku čelí obvinění ze špionáže na základě toho, že si údajně pořídili náčrtky vstupu do kasáren a na vojenskou základnu. V Česku příbuzný jednoho ze zatčených tvrdí, že trojice si jako běžní turisté pouze fotografovala zajímavé objekty.

List Zambia Daily Mail napsal, že Češi stanuli v pátek před soudem v Lusace, kde jsou obviněni ze špionáže, protože u nich byly nalezeny tři náčrtky vstupu do dvou vojenských kasáren a na leteckou základnu.

Soudkyně jim určila kauci deset milionů kwacha (36.000 korun), po jejichž zaplacení byli puštěni na svobodu. Museli ale odevzdat úřadům svoje pasy, aby nemohli opustit zemi. Museli také najít dva zambijské ručitele, jednou týdně se musí hlásit na policejní stanici v Lusace a musí být známo jejich současné místo pobytu v Zambii. Případ bude podle listu řešit Nejvyšší soud.

Kasárna a vojenské základny jsou podle listu věci, které by mohly přímo nebo nepřímo využít cizí mocnosti.

Příbuzný jednoho z trojice obviněných ČTK řekl, že Češi přijeli do Zambie na týden jako turisti z JAR, kde jsou na služební cestě. Podle něho si jako běžní turisté fotografovali různé objekty ve městě.

Zadrženi byli při fotografování letadla na letišti a místní úřady pak ve fotoaparátu objevily další snímky, které by podle nich mohly sloužit pro špionážní cíle.

Češi byli zadrženi koncem minulého týdne, v pátek stanuli před soudem a týž den byli na kauci propuštěni. Jejich případ pomáhá řešit český velvyslanec v Zimbabwe, do jehož působnosti Zambie spadá.

Související