Nedělní silné zemětřesení na východě Turecka si vyžádalo nejméně 432 mrtvých a 1352 zraněných. Nejnovější bilanci obětí otřesů sdělily turecké úřady v úterý večer poté, co záchranáři odkryli další sutiny zřícených domů.

V provincii Van podle slov ministra vnitra Idrise Naima Şahina zahynula stovka lidí a 117 v okrese Ercis. Do postižené oblasti přiletěl premiér Recep Tayyip Erdogan. Premiér ve městě Van, kam se krátce po prvních informacích o tragédii vypravil helikoptérou, nejdříve hovořil o 138 mrtvých a 350 zraněných.

V nejhůře postižených místech v okolí se zřítilo velké množství budov postavených z hliněných cihel, uvedl premiér. Poděkoval také za nabídnutou zahraniční pomoc, ale Turecko prý zatím vše zvládá samo, informuje BBC News.

 

Zemětřesení o síle 7,2 stupně udeřilo v dané oblasti v neděli ve 13:41 místního času, později ji zasáhlo údajně až 70 následných otřesů o síle 4,2 až 5,6 stupně. Jeden z posledních odpoledních záchvěvů dosáhl ještě síly 6 stupňů. Turecká seizmologická observatoř Kandilli odhaduje počet možných obětí až na tisíc osob.

V obou nejvíce postižených městech Van a Ercis podle agentury Reuters uboze vybavené záchranářské týmy spolu s vojáky vyprošťují z trosek zřícených budov jedno tělo za druhým. Také sami obyvatelé vyzbrojení lopatkami horečně hledají ve světle reflektorů a baterek v sutinách své blízké.

"Slyšeli jsme volání a sténání zpod trosek, čekáme na záchranné týmy," řekl agentuře Reuters Halil Celik stojící před troskami budovy, která se mu zřítila před očima.

"Najednou zemětřesení strhlo dům přede mnou. Všichni, kdo jsme byli poblíž, jsme tam běželi a vytáhli jsme ze sutin dva zraněné lidi. Na druhé straně ulice jsou pod zříceným domem zřejmě uvězněni tři dospívající. Lidé šplhají na zbořené zdivo a volají: "Je tam někdo?"

Postarší záchranář se rozvzlykal, tvář má pokrytou prachem, líčí Reuters. Policie udržuje stranou přihlížející, posádka sanitky čeká připravená poskytnout pomoc někomu z přeživších vyproštěných.

V obou městech jsou výpadky proudu, ve Vanu byly preventivně zastaveny také dodávky plynu kvůli obavám z náhodného výbuchu. Mnozí lidé z postižených měst ve strachu z dalších otřesů utíkají, jiní se zdržují na volných prostranstvích.

Operuje se na zahradě

V nemocnici v Ercisu lékaři a sestry ošetřují zraněné v zahradě, protože nemocniční budova byla silně poškozena. "Nemůžeme operovat uvnitř. Ošetřujeme zraněné v zahradě a v sousední budově, která má generátor," řekla zdravotní sestra Eda Ekizogluová televizi CNN Turk. Ve městě se zřizují narychlo dvě polní nemocnice.

"Hodně budov se zřítilo, hodně lidí zahynulo, počet ale neznáme. Čekáme na akutní pomoc, je to velmi naléhavé," řekl ještě v neděli zpravodajské televizi NTV starosta Ercisu Zulfukar Arapoglu. "Potřebujeme hlavně stany a záchranné týmy. Nemáme sanitky, máme jen jednu nemocnici."

Turecký Červený půlměsíc podle agentury Reuters uvedl, že jeden z jeho týmů pomáhá zachraňovat lidi ze zřícené studentské koleje v Ercisu. Poskytl prý už 1200 stanů, více než 4 tisíce přikrývek a potraviny.

Související