Syn svrženého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího Saadí prohlásil, že je šokován podlou brutalitou, s jakou se zachází s těly jeho mrtvého otcem a bratra Mutassíma. Oznámil to podle agentury Reuters Saadího právník.

Saadí tvrdí, že to jen dokazuje, že nikdo z bývalého libyjského režimu nemá šanci na spravedlivý proces v Libyi. Další z Kaddáfího synů a zároveň druhý nejhledanější představitel padlého režimu Sajf Islám vyzval k pokračování v boji proti nové vládě a Severoatlantické alianci.

"Protichůdná prohlášení (povstalecké) Přechodné národní rady (NTC), která omlouvají barbarské popravy a groteskní zneužívání těl, jasně naznačují, že žádné osobě spojené s bývalým režimem se nedostane spravedlivého soudu, ani nebudou potrestány zločiny spáchané na jejich osobách," napsal právník Nick Kaufman agentuře Reuters.

Zakrvácená bezvládná těla Muammara Kaddáfího a jeho syna Mutassíma byly v posledních dnech vystaveny v chladící místnosti jednoho z misurátských obchodních středisek, kam si je chodí vyfotografovat stovky lidí denně.

Saadí Kaddáfí je momentálně v Nigeru, kam uprchl krátce po dobytí Tripolisu. Za vlády svého otce byl ale znám spíše jako mladý nerozvážný muž, který ještě jako profesionální fotbalista klubu Sampdoria Janov například nechal v jednom italském hotelu účet ve výši 392 tisíc eur a odešel bez zaplacení.

Další ze synů Kaddáfího, Sajf Islám, ve svém prohlášení po oznámení smrti otce vyzval Kaddáfího věrné, aby pokračovali v boji. Minutovou videonahrávku, ve které Sajf Islám označil povstalce za krysy, odvysílala syrská televizní stanice.

"Jděte k čertu, vy a s vámi i NATO. Tohle je naše země, my v ní žijeme, my v ní pokračujeme v boji a my v ní zemřeme," prohlásil Sajf Islám. Nahrávka tak zpochybňuje prohlášení NTC, že byl zraněn a zadržen v posledním útoku sil nové libyjské vlády v pobřežní Syrtě. Právě zde za nejasných okolností zemřeli Muammar Kaddáfí a jeho syn Mutassím.

Gang krys

"Obdržel jsem zprávu kmenů z Baní Valídu o obecné shodě mezi nimi, že je třeba reagovat na nebezpečí gangu krys - povstalců a spojenců NATO," prohlásil Sajf Islám, který se nyní ukrývá na neznámém místě poté, co nejspíš uprchl ze Syrty.

Jednotky povstalecké armády nyní začali obkličovat Baní Valíd, kde se podle jejich informací Sajf Islám nachází a chystají se k útoku.

Související