Francouzský prezident Nicolas Sarkozy podle diplomatů ostře reagoval na výroky britského premiéra Davida Camerona kvůli řešení krize eurozóny.

Podle nejmenovaného diplomatického zdroje, na který odkazuje například britský The Guardian, si Cameron od francouzského lídra vyslechl na nedělním summitu Evropské unie, že promarnil dobrou příležitost "zavřít zobák".

Zatímco Francie je jedním z klíčových členů eurozóny, která se zmítá ve vážné dluhové krizi, tak Britové k 17 unijním zemím platících eurem nepatří. Cameron ale požadoval, aby se summitu zúčastnily všechny členské země EU. Obával se také o budoucnost jednotného trhu.

"Už nás otravuje, jak nás kritizujete a říkáte nám, co máme dělat," měl prohlásit Sarkozy. K čemuž podle deníku připojil: "Nenávidíte euro, nechtěli jste přistoupit a nyní chcete zasahovat do našich setkání."

Evropští lídři se snaží přijít s komplexní strategií na zvládnutí současných potíží, přičemž toto úsilí mělo podle původních plánů vyvrcholit na mimořádném summitu eurozóny ve středu.

Jenže Cameron, jehož země má z eura vyjednanou trvalou výjimku, požadoval, aby se ve středu setkali i lídři celé "sedmadvacítky". To prý podporovalo třeba i Polsko, které nyní EU předsedá, avšak které také eurem zatím neplatí.

Nakonec se politici dohodli, že se ve středu uskuteční i summit celé "sedmadvacítky", i když zřejmě nepůjde o nijak zvlášť dlouhé jednání.

"Musíme hlídat zájmy zemí, které chtějí zůstat mimo euro, zejména s ohledem na integritu jednotného trhu všech 27 zemí," podotkl Cameron. Premiérovi především vadí možnost vzniku francouzsko-německé frakce, která by prosperovala na úkor Londýna.

Související