Cristina Fernándezová podle očekávání obhájila v nedělních prezidentských volbách svůj mandát na další čtyřleté období, když hned v prvním kole získala skoro 54 procent hlasů. Upřesněné výsledky po sečtení skoro 97 procent odevzdaných hlasů oznámily světové agentury. V novodobé historii země ještě nikdo tak drtivé volební vítězství nezaznamenal.

S velkým odstupem nechala Fernándezová za sebou svého hlavního rivala, socialistu Hermese Binnera s necelými 17 procenty Jako třetí se umístil radikál Ricardo Alfonsín s 11,43 procenta. Binner svou porážku už uznal a blahopřál "paní prezidentce".

"Tato čísla mně dojímají, jsem za ně neskonale vděčná," řekla Fernándezová davu svých mladých příznivců na centrálním náměstí v Buenos Aires. "Kdybych o takovém volebním výsledku mluvila ještě před dvěma lety, považovali by mě za blázna," dodala a dav tančil a šílel nadšením.

Za svůj cíl pak prezidentka označila hlubokou změnu společnosti za použití argentinských zdrojů, aby rostly příjmy, vznikala nová pracovní místa, obnovila se průmyslová kapacita, snížila chudoba a byl udržen rychlý ekonomický růst.

Fernándezová se tak očividně stala první ženou v Latinské Americe, která byla opakovaně zvolena do prezidentského úřadu. Ke zvolení v prvním kole potřebovala buď získat přes 45 procent hlasů, nebo získat přes 40 procent s náskokem více než deseti procent před svým hlavním rivalem.

Související