Letoun 787 Dreamliner firmy Boeing vyrazil v barvách japonských aerolinek ANA s 264 pasažéry na svou první cestu, a to z Tokia do Hongkongu. Podle agentury Kjódó odstartoval ve 12:45 místního času (5:45 SELČ).

O premiérový let byl obrovský zájem - rezervovat si letenky chtělo kolem 5.000 zájemců, dostalo se ale jen na zlomek z nich. Navíc 40 míst muselo být přepuštěno také novinářům.

ANA chce nový typ stroje využít i na domácích linkách - mezi Tokiem a západojaponskými městy Okajama a Hirošima poletí Dreamliner 1. listopadu. V prosinci pak začne létat na první pravidelné mezinárodní lince z Tokia do Pekingu a v lednu z japonské metropole do Frankfurtu.

ANA si objednala celkem 55 těchto strojů. Dreamliner 787 je prvním středně velkým letadlem, které bude schopné létat na dlouhých trasách. Výrobce ho označuje za nejmodernější dopravní letadlo v dějinách. Má až o pětinu nižší spotřebu paliva než letadla této kategorie, a to díky vylehčené konstrukci.

Boeing na vývoji stroje pracoval od roku 2003 a první Dreamliner měl původně dodat v roce 2008. Zatím má víc než 800 objednávek; některé se ale ruší. Čínský letecký dopravce China Eastern Airlines oznámil před týdnem, že ruší objednávku 24 dreamlinerů kvůli prodlevě v jejich dodávce. Cena letadla je v přepočtu až čtyři miliardy korun.

Související