V úterý vypukla vzpoura vězňů v tureckém městě Van, které těžce zasáhlo nedělní zemětřesení. Podle očitých svědků se tamní věznice ocitla v plamenech a bylo slyšet několik výstřelů.

Trestanci údajně dostali strach, že je zemětřesení umačká k smrti v jejich celách, načež nůžkami a noži napadli stráže. Již při prvních nedělních otřesech se prý ve zmatku podařilo uniknout 200 trestancům.

Reportéři agentury Reuters zahlédli plameny a dým stoupající v noci z budovy. Následně bylo slyšet několik výstřelů, které krátkou vzpouru nespokojených vězňů uklidnily. Na místo byli povoláni vojáci a další výstřely již slyšet nebyly.

Když hasiči plameny uhasili, promluvili ke vzbouřencům turečtí poslanci a vládní představitelé. "Vězňové přirozeně chtěli kvůli zemětřesení vyjít ven na dvůr. Nebylo jim to dovoleno a nastal zmatek. Slyšeli jsme, že nastal požár," řekla agentuře Reuters jedna z poslankyň předtím, než vešla do věznice, aby si popovídala z osazenstvem.

Její kolega se z rozhovoru vrátil o několik hodin později a sdělil novinářům, že se situace uklidnila. Nikdo nebyl zraněn, až na jednoho vojáka, kterého museli ošetřit kvůli pobodání.

Během vzpoury musela policie proti rozbouřenému davu, který se nashromáždil před vězením, použít slzný plyn. K potyčkám došlo ve chvíli, když se dav rozrostl na několik stovek lidí.

Turecká média informovala, že při nedělním zemětřesení spadla obvodová zeď věznice. 200 vězňům se díky tomu podařilo uprchnout, ale padesát z nich jen zkontrolovalo, jestli jsou jejich příbuzní v pořádku, a pak se vrátili zpět.

Úterní otřes o síle 5,4 stupně, který vyděsil vězně, nastal kolem šesté hodiny večer. Vyvolal paniku i mezi přeživšími nedělního zemětřesení z měst a vesnic v oblasti.

Bilance obětí nedělního zemětřesení v Turecku stoupla na 459 mrtvých a přes 1350 zraněných. Záchranáři nadále pátrají v sutinách po přeživších a dnes dosáhli několika povzbudivých úspěchů. Turecká vláda mezitím oznámila, že požádá cizí země o pomoc.

Související