Po březnové jaderné havárii v japonské elektrárně Fukušima se zřejmě dostalo do atmosféry více než dvojnásobné množství radioaktivity, než dosud uváděly japonské úřady. Tvrdí to studie amerických a norských vědců, o níž dnes informovala na svých internetových stránkách agentura Bloomberg.

Odborníci k závěru došli na základě údajů měřicích stanic z celého světa. Podle vědeckého týmu pod vedením Nora Andreasa Stohla se po havárii ve Fukušimě uvolnilo 35.800 terabecquerelů radioaktivního cesia 137.

To by představovalo 42 procent z množství radioaktivity, která unikla po výbuchu reaktoru v Černobylu, což byla dosud nejhorší civilní jaderná havárie v historii.

Japonské úřady přitom v červnu uvedly, že se do atmosféry dostalo jen 15 000 terabecquerelů radioaktivního cesia.

Okolí elektrárny Fukušima zůstane neobyvatelné ještě desítky let - čtěte ZDE

Vědci také dospěli k závěru, že pětina uvolněného cesia spadla na Japonsko. Zbytek tohoto prvku, který má poločas rozpadu 30 let, vítr odnesl nad Tichý oceán.

Studie dále uvádí, že se při fukušimské havárii dostalo 16,7 milionu terabecquerelů xenonu 133, což je podle vědců největší únik tohoto radioaktivního vzácného plynu, ke kterému nedošlo při testování jaderných zbraní. Xenon 133 je ale poměrně neškodný a má poločas rozpadu přibližně pět dní.

Řešení pro Černobyl: Chystá se náhrada za dosluhující sarkofág - čtěte ZDE

Letos v březnu udeřilo v moři nedaleko severovýchodního Japonska zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály. Otřesy způsobily rozsáhlé škody a vyvolaly vlnu tsunami, která pobřežní oblasti dále zpustošila.

Zemětřesení a tsunami poškodily elektrárnu ve Fukušimě a vyřadily z provozu systémy, jež měly v podobném případě zařízení odstavit. Důsledkem byla druhá nejhorší jaderná havárie v dějinách.

Na Japonsko se řítí tajfun. Aerolinky ruší lety, Fukušima je v pohotovosti - čtěte ZDE

Související