Sajf Islám podle prokurátora pomocí prostředníků sdělil, že je nevinný, a chtěl vědět, jaký by ho mohl čekat osud, kdyby byl obvinění zproštěn.

"Je tu několik lidí, kteří s ním udržují spojení, a kteří jsou v kontaktu s lidmi spojenými s námi, takže neudržujeme přímý kontakt, je to pomocí prostředníků," řekl Reuters Moreno-Ocampo v čínské metropoli.

"Řekl, že je nevinný, a že soudcům dokáže, že je nevinný, a že ho více zajímá to, co se stane poté, když mu soud neprokáže vinu," řekl také žalobce.

Moreno-Ocampo již v pátek informoval, že Sajf Islám Kaddáfí neformálně vyjednává s ICC o tom, že se mu vzdá. Žalobce tehdy zdůraznil, že pokud bude Sajf Islám Kaddáfí shledán nevinným, bude moct odjet do jakékoli země, která ho přijme. Stejné právo bude mít i po odpykání případného trestu, pokud by byl shledán vinným.

V Haagu se obávají, že by Kaddáfího syn mohl utéct z Libye do země, která by ho nevydala mezinárodnímu soudnímu tribunálu. "Máme informace, že Kaddáfího vojáci se snaží Sajfa Isláma dostat z Libye pryč, snažíme se tomu zabránit," uvedl Moreno-Ocampo. Zdůraznil, že by rád viděl druhého muže bývalého libyjského režimu živého v Haagu.

Rodina bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího navíc chce podat k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) stížnost na NATO za spoluúčast na Kaddáfího smrti.

Související