V Turecku začali strhávat domy poškozené při silném zemětřesení, které před týdnem postihlo jihovýchod státu. O život při něm podle čerstvé bilance přišlo 596 osob a 4152 utrpělo zranění. Mnoho lidí se stále pohřešuje, ale pátrání po nich v sobotu skončilo.

Od minulé neděle oblast postihlo 1400 následných otřesů, ten zatím poslední měl dnes sílu 5,3 stupně. Úřady lidi vyzývají, aby do poškozených budov nevstupovali.

Zemětřesení mělo sílu 7,2 stupně. Zcela zničeno při něm bylo 2 000 domů a 3 700 bylo kvůli poškození označeno za neobyvatelné.

Vůbec největší zkáza se týká města Erçis, kde zahynulo přes 450 lidí. Tam v neděli začalo s pomocí mechanizace odklízení sutin.

Tisíce lidí, kteří přišli o domovy, přebývají v dešti a za chladného počasí ve stanech. Mezi těmi, kdo Turecku pomáhají, je také Izrael, i když jeho vztahy k Turecku jsou v posledních měsících napjaté. Poslal obytné buňky a také teplé oblečení.

Na pomoci se rovněž výrazně podílejí také Británie, Irsko, Írán, Německo, Rusko a Japonsko. V Česku mohou lidé Turkům pomoci prostřednictvím sbírky Českého červeného kříž.

Související