Kdyby se Češi postavili do řady a z ní měli vystoupit ti, kteří jsou spokojeni s politickou situací v Česku, byl by to smutný pohled. Vystoupil by z ní jen každý desátý, ostatní by zůstali stát na místě.

V loňském roce by přitom vykročil dopředu každý třetí obyvatel republiky.

Čechům se přitom nejen nelíbí politická situace v zemi, ale kredit u nich ztrácí i vláda, parlament a prezident. Vyplývá to z říjnového průzkumu agentury STEM.

Spokojenost s politickou situací vyjádřilo 13 procent dotázaných, oproti říjnu 2010 roku jejich podíl klesl o 17 procentních bodů. Celkem 43 procent lidí uvedlo, že je s politickou situací určitě nespokojeno, 44 procent je spíše nespokojeno.

Na hranici deseti procentní spokojenosti se politická situace dostala v posledních letech hned několikrát. První dramatický pokles spokojenosti nastal po vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě v březnu roku 2009.

Po mírném uklidnění následoval další pokles po zrušení předčasných voleb rozhodnutím Ústavního soudu a bodem nejhlubšího propadu byl konec takřka roční předvolební kampaně na jaře roku 2010.

Činnost vlády hodnotí kladně 21 procent lidí, loni to bylo 41 procent. Stejně jako v roce 2009 si nejlépe vedla kancelář prezidenta, kde 48 procent účastníků průzkumu uvedlo, že je s prací prezidenta spokojeno. Jenže loni bylo spokojených 70 procent dotázaných.

Práce parlamentu vyhovuje 20 procentům dotázaných, meziročně je to o 17 procentních bodů méně.

Výrazně spokojenější s politickou situací i činností institucí jsou příznivci pravicových stran, zejména ODS a TOP 09, kde s vládou je spokojeno více jak 50 procent lidí, naopak největší nespokojenost projevují stoupenci KSČM.

Průzkum provedla agentura STEM ve dnech od 7. do 15. října.  Bylo dotázáno 1277 lidí.