Novým předsedou libyjské prozatímní vlády (NTC) byl v pondělí zvolen elektroinženýr Abdar Rahím Kíb. V úřadu nahradí Mahmúda Džibríla, který podle svého slibu odstoupil po vyhlášení osvobození Libye.

To NTC slavnostně učinila v Benghází 23. října, tři dny po zabití diktátora Muammara Kaddáfího. Vytvoření vlády se čeká v příštích dnech, údajně do tří týdnů. O novém předsedovi NTC hlasovali podle agentury Reuters členové rady před novináři.

Akademik Kíb původem z Tripolisu byl podle agentur zvolen z pěti kandidátů v prvním kole, když se pro něj vyslovilo 26 z 51 hlasujících. Dosavadní držitel této funkce Džibríl už nekandidoval.

Jmenování nového předsedy NTC bylo oznámeno v den, kdy svou vojenskou operaci v Libyi končí koaliční síly pod velením Severoatlantické aliance.

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen v Tripolisu označil operaci, jejímž úkolem byla ochrana civilistů během bojů mezi povstaleckými silami a vojáky loajálními Kaddáfímu, za úspěšnou a poblahopřál Libyjcům k otevření nové kapitoly historie země - založené na demokracii, svobodě, lidských právech a vládě práva.

Nové volby do osmi měsíců

Spolu s vyhlášením osvobození Libye začaly konzultace o vytvoření nové prozatímní vlády.

Libyjci by měli podle dohodnutého harmonogramu během osmi měsíců mít možnost zvolit národní kongres, který připraví návrh nové ústavy a vytvoří přechodný kabinet působící do příštích parlamentních a prezidentských voleb.

Za bezprostřední prioritu označil odstupující Džibríl odstranění zbraní z ulic, obnovu stability a pořádku a zahájení procesu usmíření.

Související