Krom vágních frustrací letošního protestního roku zazněl od španělských „rozhořčených“ hlas, který je skutečným slovem do pranice – požadavek „internetové demokracie“, umožňující každému občanu online hlasovat o referendech a o  předlohách zákonů. Jedná se v podstatě o stejnou touhu, jakou měli kdysi proponenti reformace: aby mezi nimi a tím, po čem touží – přístupem k Bohu a zásvětní spáse (dnes je to moc a blahobyt) nestála mašinérie církve se všemi těmi  desátky, zádušími, zpověďmi atd.: jako by se dnes volilo mezi dvěma třemi velmi podobnými církvemi.

Partaje jako církve
Partajní a lobbistické hospodaření a konání je dnes všeobecně stejně nepopulární jako církevnické tehdy, Petr Chelčický by řekl „zavěsili sobě stát jako vemeno u krávy“. Není pochyb, že chod dnešní společnosti je adjustován na „století železa a páry“, pozdní 19. věk, zatímco realita se prudce změnila. Tehdy bylo už technicky možné, aby se obyvatelstvo sešlo každých pět let u uren, zvolilo tam své zástupce a ti se sjeli několikrát do roka na vlacích a parolodích do hlavního města. Systém s jeho resorty, úřady a ročními rozpočty byl pomalý a stabilní a je jím dosud.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru