Počet obětí sněhové bouře, která se o víkendu přehnala přes severovýchod Spojených států a atlantické pobřeží Kanady, vzrostl na 21 mrtvých. Ještě v noci na úterý zůstávala bez elektřiny zhruba polovina z 3,1 milionu domácností a podniků, které v důsledku bouře o proud přišly.

Podle odborníků oslovených serverem Businessweek škody způsobené bouří zřejmě přesáhnou miliardu dolarů (18 miliard korun).

Nejvíc lidí zahynulo při dopravních nehodách na kluzkých vozovkách. Další lidé zemřeli pod padajícími větvemi zatíženými sněhem. Hlášeny jsou také případy, kdy byli obyvatelé zasaženi elektrickým proudem ze strženého vedení.

Bouře připravila o elektřinu celkem 3,1 milionu domácností a firem a do pondělního večera se podařilo obnovit dodávky proudu asi polovině z nich. Guvernér New Jersey Chris Christie uvedl, že v jeho státu by 95 procent zasažených lidí mělo být do čtvrtka znovu připojeno k rozvodné síti.

V nejhůř postiženém americkém státu Connecticut zůstalo v pondělí večer bez proudu 750 tisíc domácností a firem a úřady nedokázaly odhadnout, kdy se podaří dodávky obnovit. Podle guvernéra Dannela Malloye je výpadek elektřiny nejhorší v historii státu.

Podle představitelů elektrárenských společností spadané stromy způsobily více škod, než je obvyklé u zimních bouří, protože ze stromů ještě nespadalo listí a zachytilo se tak na nich více sněhu.

Zástupci analytické společnosti Kinetic Analysis očekávají, že škody přesáhnou miliardu dolarů a mohly by vystoupat až na tři miliardy. Hlavní část škod bude podle nich tvořit ušlý zisk podniků, které musely kvůli výpadkům proudu zastavit činnost. Značné škody také bouře způsobila na domech nebo na autech.

V některých oblastech napadlo přes půl metru sněhu, někde dokonce 80 centimetrů. Sníh je přitom v postižené části USA obvyklý nejdříve koncem listopadu.

Související