Prudké pohyby cen akcií, které se v posledních týdnech staly na světových burzách téměř pravidlem, souvisí s růstem výskytu infarktu. Zjistila to nová analýza dat ve Spojených státech a Číně. Nejvíce ohroženi jsou podle studie lidé, kteří pohyby cen akcií ve svých portfoliích sledují denně.

Dva akademické články z poslední doby podle listu Financial Times popsaly souvislost mezi vývojem cen akcií a výskytem srdeční slabosti. Podle těchto článků je zřejmé, že výrazné kolísání cen akcií se stává signálem zvýšeného zdravotního rizika.

Výkonnost trhů je zásadnější než léky

Organizace Bernstein Research uvedla, že výkonnost akcií má na zdraví dokonce větší statistický dopad než léky na kardiovaskulární choroby, které se v posledních letech objevily na trhu. Své poznatky popsal v publikaci European Heart Journal tým čínských vědců, kteří porovnávali data z devíti městských čtvrtí v Šanghaji.

Výzkum například zjistil, že v období 2006 až 2008, s nímž jsou spojeny výrazné výkyvy cen akcií na burze v Šanghaji, se s každým růstem či propadem hlavního indexu o jedno procento v průměru o 1,9 procenta zvýšil i počet úmrtí na infarkt.

Studie má trhliny

Bezprostřední souvislost ale prokázána nebyla a výzkumníci zdůraznili, že řada čínských investorů, jejichž úmrtí zkoumali, byli starší lidé. Většinu dne prý trávili vysedáváním ve vstupní hale akciové burzy, kde sledovali monitory s pohyby cen akcií.

"Pro investory to může být zpráva, aby své portfolio nesledovali moc často," vzkazuje hlavní analytik společnosti Bernstein Research Jack Scannell. "Pokud je sledujete denně, v polovině případů budete zklamán. Ale kdybyste je sledoval jednou za deset let, takových kritických okamžiků bude mnohem méně," dodal.

Jiná studie zveřejněná loni v publikaci Journal of the American College of Cardiology zase zjistila, že výskyt případů infarktu se v letech 2008 až 2009 zvyšoval s každým poklesem indexu Nasdaq. "S poklesem cen akcií vzrostl výskyt případů infarktu, naopak se zlepšením situace na burzách se výskyt případů infarktu snížil," uvedl vědecký tým Mony Fiuzatové z Dukeovy univerzity.