V deseti ruských městech se 7. listopadu objeví linkové autobusy a trolejbusy s vyobrazením diktátora Josifa Stalina. Dopravní prostředky, které ruská média překřtila na "stalinobusy", budou připomínkou 70. výročí historické vojenské přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě, z níž vojska odjížděla přímo na frontu do bojů s nacistickým wehrmachtem.

Podle středečního vydání listu Komsomolskaja pravda byla "výzdoba" městských autobusů financována výhradně ze soukromých darů. Ve Volgogradu bude například jezdit pět "stalinobusů", další se objeví v Omsku, Petrohradu a zřejmě i v Moskvě.

Akci podle ruského deníku nezorganizovali komunisté ani příslušníci jiných politických stran. Vznikla prý živelně na sociálních sítích, kde byla zorganizována i dobrovolná dárcovská sbírka. Podle jednoho z blogerů má být vyobrazení Stalina projevem úcty k jeho podílu na mobilizaci země v boji s německými uchvatiteli.

Za války s nacistickým Německem se na Rudém náměstí konala jediná vojenská přehlídka, a to právě v roce 1941. Wehrmacht v těch dobách stál jen několik kilometrů před Moskvou, centrální úřady byly evakuovány do Kujbyševa (dnes Samara) a Moskva se připravovala k boji.

Stalin jako nejvyšší velitel v té době rozhodl o tom, že bojové jednotky před nástupem na frontu projedou symbolicky Rudým náměstím. Mělo jít nejen o oslavu výročí bolševické revoluce z roku 1917, ale hlavně o působivý projev odhodlání ruských vojáků, kteří nakonec útok na Moskvu odrazili.

Spory o osobu Josifa Stalina a o jeho vyobrazení se v posledních letech v Rusku staly tradičním doprovodem významných výročí. Zatímco velká část obyvatelstva roli "generalissima" při výstavbě a obraně SSSR s úctou uznává, jiní ho považují za krvavého diktátora odpovědného za smrt milionů lidí.

Související