Porota newyorského soudu shledala ruského podnikatele Viktora Buta vinným z pokusu prodat těžké zbraně teroristické skupině v Kolumbii. Informovala o tom agentura AP. But je obžalován z rozsáhlého obchodování se zbraněmi. Podle žaloby po 20 let ilegálně dodával tuny zbraní do mnoha nepokojných regionů světa. But tvrdí, že se ničeho nedopustil.

But byl zadržen v roce 2008 při společné akci amerických a thajských agentů, kteří se vydávali za členy kolumbijské levicové gerily Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Thajsko loni v listopadu přes důrazné protesty Ruska vydalo Buta do USA, kde mu hrozí trest 25 let vězení až doživotí.

Případem bývalého sovětského důstojníka se zabývá federální soud v New Yorku. Spojené státy obhajují právo Buta soudit na základě tvrzení, že zbraně, které prodával, měly být použity proti Američanům. Jeho kauza ale odstartovala také vážný právní a politický spor Washingtonu s Moskvou.

Tajné nahrávky podle obžaloby ukazují na to, že But se domníval, že dodávky zbraní rebelům by mu mohly vynést miliony dolarů. Obhajoba ale tvrdila, že Rus obchodování se zbraněmi ukončil, když ho americký agent v přestrojení zlákal k vyjednávání.

Související