Japonská vláda v pátek schválila plán poskytnout provozovateli jaderné elektrárny Fukušima, kterou v březnu nenávratně poškodilo zemětřesení a vlna cunami, 900 miliard jenů (209 miliard Kč). Elektrárenská společnost TEPCO tím zčásti pokryje odškodné obětím havárie a vysoké náklady na dekontaminaci a budoucí likvidaci reaktorů zničené elektrárny.

Peníze z fondu, kam přispívají japonské jaderné elektrárny a vláda, pomohou TEPCO dočasně odvrátit finanční problémy v době, kdy začíná vyplácet odškodné obětím. Předpokládá se, že v budoucnu bude společnost potřebovat další finanční pomoc. Vládní experti odhadují, že TEPCO bude muset do března roku 2013 vyplatit asi pětinásobek sumy schválené v pátek.

TEPCO v posledním fiskálním roce do konce března utrpěla kvůli havárii rekordní ztrátu 1,26 bilionu jenů. V tomto roce podle dnešního odhadu vlády firma vykáže další ztrátu 576,3 miliardy jenů.

Po havárii na Fukušimě uniklo do ovzduší, půdy i vod velké množství radioaktivního materiálu a muselo být evakuováno na 70.000 lidí. O život přišlo přes 15.000 osob. Poškozeny byly tři ze šesti reaktorů, u čtvrtého pak byla poničena nádrž s chladící vodou.

Technikům firmy se minulý týden podařilo po pěti měsících práce úplně zakrýt první z reaktorů poškozené elektrárny. Podle odhadů potrvá až 30 let, než budou moci být kryty ze všech poškozených budov sejmuty a celý komplex zlikvidován.

Související