Rozdíl v hodnotě majetku mezi staršími a mladšími Američany je rekordně vysoký. Podle serveru CBS News je hodnota majetku průměrné domácnosti, kterou vede osoba starší 65 let, 47krát vyšší než hodnota majetku průměrné domácnosti, kterou vede osoba mladší 35 let.

Podle demografů se na situaci podepsala hospodářská krize, která postihla především mladší Američany.

Majetek průměrné domácnosti starší 65 let je podle těchto údajů 170 494 dolarů (3,1 milionu korun). Majetek domácnosti mladší 35 let dosahuje podle demografů 3662 dolarů (67 000 korun).

Platí přitom, že do majetku domácnosti demografové započítávají hodnotu veškerého movitého a nemovitého majetku, který domácnost vlastní, a úspory. Odečítá se naopak hodnota nesplacených hypoték a dluhů.

Starší domácnosti dlouhodobě mají vyšší hodnotu majetku než ty mladší. Je to způsobeno především tím, že už mají splacené hypotéky za bydlení a vytvořily si za pracovní kariéru určité úspory. Naopak mladší domácnosti často splácejí kromě hypotéky i půjčky na studium.

Rozdíl mezi staršími a mladšími domácnostmi se ale v poslední době výrazně zvýšil. V roce 1984, kdy se s měřením začalo, byl poměr mezi staršími a mladšími deset ku jedné.

V roce 2005 byl poměr ve srovnání se současností poloviční. Demografové si také všímají toho, že hodnota majetku mladších domácností se od roku 1984 snížila o 68 procent, zatímco hodnota majetku starších domácností vzrostla o 42 procent.

V 90. letech a na počátku století se rozdíl zvyšoval především kvůli tomu, že mladí lidé odkládali sňatek a stále více jich žilo v jednočlenných domácnostech. Na prudkém zvětšení rozdílu v posledních letech se ale podle odborníků podepsala hospodářská krize.

U mladších domácností tvoří hlavní součást majetku hodnota domu či bytu, která se ale kvůli hypoteční krizi propadla. Mnoho mladých Američanů si také prodlužuje studium, protože nemůže najít pracovní místo. Nezaměstnanost mezi mladými je podle CBS News největší od konce druhé světové války.

Související