Andrej Babiš (57)

Vzdělání:
Rodák z Bratislavy studoval na gymnáziu ve švýcarské Ženevě a absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě.

Kariéra:
Jako obchodní zástupce Chemapolu Bratislava (později Petrimex) pracoval v letech 1985 až 1990 v Maroku. V roce 1991 se vrátil do Československa už do vedení Petrimexu a tato firma také vložila základní kapitál do nově založené společnosti Agrofert. Tu Babiš stoprocentně ovládl a vybudoval z ní agrochemický, zemědělský a potravinářský holding, zdaleka největší v rámci střední Evropy.

Soukromí:
Je podruhé ženatý, má dvě děti z prvního a dvě z druhého manželství. Chodí do fitcentra, občas hraje tenis.

Andrej Babiš je jako vždy dost emotivní. "A vám se snad líbí, jak to tady vypadá? Vy snad nemáte děti?" podezírá redaktory týdeníku Ekonom, že dostatečně nefandí jeho novému politickému hnutí a dovolují si pochybovat o čistých úmyslech.

Výměna názorů probíhá v půdních prostorách zrekonstruované průhonické sokolovny. Miliardář zde za velkým stolem "úřaduje" pozdě do noci. Pracuje prý teď až dvacet hodin denně, přičemž většinu času nevěnuje svému Agrofertu, ale právě sdružení ANO 2011. Zdá se, že v něm nalezl nový smysl života.

Kdy se to ve vás zlomilo, kdy jste se rozhodl, že do politiky začnete veřejně mluvit?

Bylo to nedávno, když prezident Klaus v rozhovoru pro Českou televizi odpovídal na otázku ohledně korupce. Začal to bagatelizovat, prý je to v Česku stejné jako všude ve světě. V Brně pak protikorupční fond Karla Janečka označil za politickou agitku. To už jsem fakt nevydržel.

Klaus pro vás už tedy není žádnou morální autoritou?

Určitě ne. Vždyť za jeho éry proběhly ty šílené věci typu kuponová privatizace.

A tyto věci vám v době, kdy jste s ním ještě kamarádil, nevadily?

Já jsem se s ním rozhodně nekamarádil.

Ale vždyť jste patřil do okruhu lidí, s nimiž se Václav Klaus stýkal. Prý jste se účastnil všelijakých party, na něž chodil.

Ano, je pravda, že jsem všelijaké takové akce dříve navštěvoval. Chodil jsem na narozeniny premiéra Zemana, Grosse i Klause. Dříve jsem si skutečně myslel, jak jsem strašně důležitý, jak je to super. Ale když pochopíte podstatu, jak to tady funguje, že málokdo má zájem udělat pro tuto zemi něco pozitivního, že se z politiky stala jen velká rozkrádačka, tak si jeden den řeknete: už dost.

Tak teď už na oslavy narozenin politiků nechodíte?

Samozřejmě že nechodím.

Nějaká míra korupce skutečně existuje v každé společnosti. V čem vidíte české poměry tak fatálně odlišné?

Je třeba vidět, jaké tu nastaly gigantické změny, a já jsem je pojmenoval. Dříve neexistovalo, aby nějaký Dalík řídil celý stát, aby si někdo koupil ministerský post. To přišlo až v posledních letech a i pan prezident to musí vědět. Říká se také, že pražský magistrát byl nejvíc rozkrádaným systémem v zemi. Praha sežere nejvíc peněz, nejvíc se tu rozkrade - a ty obce dole třou bídu s nouzí.

Mnozí z těch lidí, které takto napadáte, vás dobře znají. Nebojíte se, že i oni na vás teď začnou vytahovat "špínu" z minulosti?

Však už s tím začali. Hlavní kmotři, Roman Janoušek a Marek Dalík, už běhají po policajtech a hledají ve spisech, kde narazí na jméno Babiš. Mému synovi se někdo naboural do počítače a rozeslal z něj na ohromné množství adres reklamu na viagru. Třikrát mi spadly všechny kontakty v mobilu. A asi bude hůř.

Tváříte se jako sebevražedný atentátník.

Dobře, mohu zalézt do díry, ale vždyť už je to Sodoma a Gomora. Vy necítíte, že ve společnosti roste sociální napětí? Ti chudí jednou přijdou a bohatým zapálí domy. Sociální nůžky se stále víc otevírají. Nejde to donekonečna. Ale pokud se vám nelíbím, vyberte do čela hnutí někoho jiného, já to být nemusím (smích).

Co vašim politickým aktivitám říká rodina?

To víte, že mi to rozmlouvali. Nevím, třeba jsem se na stará kolena zbláznil. Všichni mě od toho odrazují, ale teď už se z toho asi těžko dá vycouvat. V životě máte nějaké cíle a já jednoduše nemám povahu na to, abych si peníze nějak zvlášť užíval. Nemám letadlo, nemám loď, nehraju golf. Mě víc baví tvořit než spotřebovávat.

Jste ochoten si přičíst nějakou spoluvinu za to, jak společnost vypadá?

Mohu si vyčítat jen to, že jsem se nějaké období s těmi politiky stýkal. Stýkal jsem se proto, abych ukázal, že mám nějaký vliv, snažil jsem se být důležitý. Jako za starých časů, když někdo znal okresního tajemníka strany. Taky se tehdy říkalo: ten je důležitý, to je borec.

Kritici soudí, že za vašimi aktivitami jsou jen ekonomické zájmy. Chcete si tím prý jen pojistit svůj byznys.

To je úplný nesmysl. Vždyť já jdu do první linie, na vlastní popravu, proti všem. A za druhé, všechny naše obchody teď budou ostře sledované, daleko ostřeji než v minulosti. Upletl jsem si bič sám na sebe. Naše síla a nezávislost je ale v tom, že neděláme veřejné zakázky.

Berete si nějaké ponaučení z příběhu strany Věci veřejné a Víta Bárty, někdejšího spolumajitele bezpečnostní agentury ABL?

Neporovnávejte mě, prosím, s Bártou.

Srovnání se těžko ubráníte. I on chtěl zatočit s korupcí.

Bártova partaj byla založena v roce 2001 kvůli tomu, aby dělala byznys, získávala veřejné zakázky. Nejdříve v Praze 1, potom v celém Česku. Proto se Bártovými společníky stali pražští kmotři Janoušek a Hrdlička. "Vévéčka" lidi podvedly, řekly, že půjdou proti dinosaurům, a přitom činily opak. Já to nedělám kvůli byznysu. Ten už jsem dávno vybudoval, mám největší českou firmu.

Budete se snažit odhalovat nějaké korupční praktiky?

My asi tušíme, kdo co ukradl, korupci považujeme za zásadní problém, ale naší prioritou je, aby se ty zlodějny zastavily, aby se krást přestalo, jinak bude stát čím dál tím zadluženější. Je úplně jedno, jaký máme rating. Skutečnost je stejně daleko horší.

Vidíte někoho, kdo by byl prototypem ideálního člověka do vlády?

Ideální není nikdo. Ale pár jmen znám. Doufám, že mu tím neuškodím, ale třeba k někdejšímu vicepremiérovi Martinu Jahnovi (dnes topmanažer Volkswagenu - pozn. red.) bych důvěru měl. To se týká i jeho spolupracovníka Radka Špicara. Češi se musejí nechat přesvědčit, že tuto zemi by mohlo řídit nějakých 600 manažerů, a dát jim svou důvěru.

To myslíte vážně? Nemíníte snad parlamentní demokracii nahradit něčím jiným?

V parlamentu mají sedět lidé, kteří rádi mluví a rozumějí zákonům. Ale stát by měli řídit lidé, kteří řídit umějí.

Jaká bude vaše role v hnutí?

Jsem iniciátor, organizátor, člen týmu. Nemám žádné politické ambice. Nechci být poslancem ani ministrem.

Jiří Pšenička
Martin Mařík

Související