Tisíce studentů ve středu v britské metropoli demonstrují proti zvyšování školného a proti rozpočtovým škrtům. Organizátoři předpokládají účast asi 10.000 lidí; reálné počty zatím oznámeny nebyly, ale podle tiskových agentur je účast významná. Zatím je průběh demonstrace poklidný, obdobné protesty v loňském roce ale skončily násilnostmi a asi 400 lidí bylo zadrženo.

Policie na dnešek připravila silné pohotovostní oddíly, podle agentury AFP asi 4000 mužů. V případě násilností mají zasahovat i střelbou gumových projektilů.

Studenti v Londýně protestují proti prudkému zvyšování různých částí školného. Například zápisné na univerzity, které se dosud pohybuje kolem 3300 liber (asi 98.000 Kč), se má ve dvou třetinách škol od příštího roku přinejmenším zdvojnásobit a ve třetině dosáhnout až 9000 liber (asi 268.000 Kč).

Na loňských demonstracích se shromáždilo až 50.000 lidí v době, kdy parlament o zvýšení školného hlasoval. Protesty přerostly místy v násilnosti, demonstranti vtrhli do sídla konzervativní strany a napadli i rolls-royce, v němž následník trůnu princ Charles jel se svou manželkou Camillou. Snímek vyděšené vévodkyně z Cornwallu tehdy dominoval všem titulním stránkám britských listů.

Organizátoři dnešní demonstrace vyzvali účastníky k nenásilnému protestu. Policie vyjádřila přesvědčení, že násilným výstřelkům se lze vyhnout.

Související