Izrael zaútočí na Írán do dvou měsíců, možná už před Vánocemi, a útok logisticky podpoří Spojené státy. S odvoláním na britské zdroje to uvedl list Daily Mail. Americký ministr obrany informaci nepotvrdil a vyzval naopak ke zdrženlivosti.

"Očekáváme něco před Vánocemi, nebo nejpozději po Novém roce," citoval ve čtvrtek deník vysoce postaveného představitele britského ministerstva zahraničí.

Barack Obama by prý v případě útoku musel Izrael podporovat, protože by jinak přišel o podporu amerických Židů v nadcházejících prezidentských volbách, tvrdí podle deníku britští státníci.

Podporu USA však v pátek zpochybnil americký ministr obrany Leon Panetta. "(Útok) by měl vážný dopad na celý region a na tamní americké ozbrojené síly. Myslím, že je třeba všechny tyto věci pečlivě zvážit," varoval Panetta a dodal, že by vojenský zásah pouze zpozdil íránský jaderný program, a to maximálně o tři roky.

Izrael sám slovy prezidenta Šimona Perese řekl, že útok proti Íránu je "stále pravděpodobnější". Minulý týden židovský stát provedl rozsáhlé testy pasivní obrany simulující útok konvenčními i nekonvenčními raketami na Tel Aviv a vyzkoušel balistickou raketu s novým pohonným systémem. Podle izraelských médií se také provádělo zvláštní cvičení 14 letounů izraelské armády na Sardinii.

Neshody kolem sankcí

Situace kolem Íránu se vyostřila poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejnila novou zprávu o íránském jaderném programu. Írán podle ní provádí testy za vojenskými, a ne civilními účely, jak oficiálně tvrdí.

Británie a další západní země v reakci na zprávu prohlásily, že na půdě MAAE budou prosazovat zpřísnění ekonomických sankcí proti Íránu. Ruský ministr zahraničí Michail Bogdanov a jeho čínský protějšek Čchen Siao-tung však tento trest společně odmítli.

"Při diskusi o íránském jaderném programu se ruská a čínská strana vyslovily pro urovnání výhradně politickými a diplomatickými prostředky," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí ve zprávě o jednání Bogdanova s Čchenem. "Obě strany jsou přesvědčeny, že zavedení nových sankcí proti Íránu ke kýženému cíli nepovede."

"Jádro využíváme jen k mírovým účelům"

Teherán zprávu MAEE považuje za nevyváženou, neprofesionální a za politicky motivovanou. Trvá na tom, že svůj jaderný program používá výhradně k mírovým účelům.

MAAE prý pracuje na zakázku USA a zprávu sestavila podle přání Washingtonu. Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí ještě před zveřejněním dokumentu řekl, že MAAE nemá žádné důkazy o tom, že se Írán věnuje zbrojnímu jadernému programu.

Krize kolem hodnověrnosti íránského jaderného programu trvá šest let. Od roku 2006 Írán obohacuje uran a v prosinci téhož roku OSN na Írán uvalila první sankce. Později je několikrát zpřísnila. Podle MAAE Íránci od roku 2007 vyrobili v jaderném zařízení v Natanzu 4,5 tuny slabě obohaceného uranu.