Na nejméně 22 se zvýšil počet mrtvých při zemětřesení o síle 5,7 stupně, které zasáhlo ve středu večer východoturecké město Van. Pod troskami přitom mohou být podle záchranářů další oběti. Dosavadní zprávy hovořily o desítce mrtvých.

Hledání dalších případných mrtvých těl či přeživších osob pokračuje hlavně v troskách dvou zřícených hotelů. Zde se našlo posledních deset mrtvých. Šanci na přežití pod troskami ztížily noční mrazy.

"Neslyšíme již žádné hlasy. Přesto odklízíme opatrně trosky, jakoby tam byli přeživší. Doufáme, že naše pátrání skončíme do dnešní půlnoci," řekl ve státní televizní stanici TRT představitel záchranářů. Potvrdil, že mezi mrtvými je i Japonec, který přijel pomáhat při předchozím ničivém zemětřesení v říjnu.

Říjnové zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály si vyžádalo téměř 600 lidských životů. Podle Mezinárodního výboru Červeného kříže katastrofa připravila o přístřeší zhruba 50 tisíc lidí. Česká republika vyčlenila koncem října na pomoc Turecku 2,5 milionu korun.

Lidé se do domů vracet nechtějí

Od říjnového zemětřesení postihlo oblast zhruba 1400 následných otřesů. Mnoho obyvatel stále žije ve stanech, protože mají strach vrátit se do domů anebo proto, že se zřítily nebo jsou nevhodné k obývání.

Turecko leží v seizmicky aktivní oblasti a malé otřesy zažije prakticky každý den. Při dvou silných zemětřeseních, která postihla západní část země v roce 1999, zahynulo na 20 tisíc lidí.

Související