Střety znepřátelených ozbrojených skupin v blízkosti libyjské metropole Tripolisu si vyžádaly od minulého týdne již 13 mrtvých. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na přechodnou vládu. Jedná se o největší počet obětí od zadržení a zabití bývalého diktátora Muammara Kaddáfího 20. října.

Bývalé povstalecké skupiny na sebe v neděli pálily raketami, samopaly a minomety a pokračovaly ve střetech zahájených ve čtvrtek. Podle analytiků díky tomu vyvstávají obavy, zda bude nová libyjská vláda schopná zajistit odzbrojení tisíců mužů a obnovit pořádek po osmi měsících občanské války.

Šéf dočasné vlády Mustafá Džalíl se setkal s vůdci znepřátelených kmenů z přístavního města Závíja a blízkých území Varšafána a jednal s nimi s cílem vyřešit konflikt. "Chci ujistit Libyjce, že všechno je pod kontrolou," prohlásil Džalíl.

Jak ale připomíná agentura AP, i během jeho projevu střety pokračovaly. Několik hodin byly slyšet exploze a střelba asi 30 kilometrů západně od Tripolisu a západně od Závíje.

Skupiny pravděpodobně bojují o kontrolu jednoho z hlavních vojenských táborů bývalého režimu. Dříve se jednalo o základnu elitní jednotky vedené Kaddáfího synem Chámisem. Zatím není jasné, jestli je základna skutečně původním důvodem střetů. Některé spekulace hovoří o tom, že bojovníci ze Závíje vstoupili do oblasti Varšafána a zmocnili se zbraní. Tamní bojovníci v odvetě začali pálit z narychlo vystavěných kontrolních stanovišť na silnici.

Podle nemocničních zdrojů bylo v bojích zraněno asi 100 lidí. Během nedělního večera bylo do nemocnice dopraveno několik vážně popálených bojovníků.

Džalíl o víkendu informoval o vytvoření zvláštní komise, která má konflikt vyřešit.

Od úmrtí Kaddáfího 20. října se odehrálo několik násilných střetů mezi bývalými povstaleckými bojovníky, včetně přestřelky v jedné nemocnici v Tripolisu. I přes rostoucí napětí představitelé vlády nepředpokládají urychlení odzbrojování. Vzhledem k vysoké nezaměstnanosti vláda tvrdí, že je nutné nejdřív nabídnout bojovníkům alternativu: práci, studium či výcvik.

Související