Fareed Zakaria ve své světoznámé knize o americkém ústupu ze slávy o mnoha aspektech celého jevu hovořil, o mnoha se zmínil letmo nebo i vůbec. V Evropě, zahlcené vlastními problémy, nám s plnou naléhavostí nedochází, že za oceánem se celá řada problémů vyhrocuje povážlivěji nežli na starém kontinentě.

Vzpomínám si, jak se naše naděje k této zemi po léta upíraly, a k celému mému mládí patří vzpomínka na každovečerní ladění stanice Voice of America. Je zcela nepochybné, že Amerika, která se původně zrodila z ducha sekty, a chtěla v daleké zemi vybudovat obec Boží, je svým psychickým ustrojením výtečně vybavená pro boj s "říšemi zla" typu nacismu či komunismu.

Nadiktovaná demokracie

Řada tradicionalistických amerických politiků vidí politickou praxi jako aplikovanou teologii podnes. Problém nastává ve chvíli, kdy žádné velké "souručenství ďáblů" ve světě u moci není a "osu zla" je nutno pracně hledat, aby svatá válka "za demokracii a liberalismus" mohla pokračovat (výsledky jsou často podivuhodné: ač bych rozhodně nechtěl žít na postfidelovské Kubě, Haiti, nominálně demokratické a kapitalistické, by mne děsilo ještě víc).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru