Nespokojení zaměstnanci belgické filiálky farmaceutické skupiny NextPharma v úterý uvěznili své vedoucí v budově podniku a jejich propuštění podmínili vypracováním plánu na financování odškodného. Reagovali na odpolední překvapivé oznámení, že se chystá úpadek firmy.

Podobné situace nastaly v Belgii již v minulosti a zpravidla se vyřešily bez policejního zásahu.

"Očekávali jsme restrukturalizaci, ne bankrot. Toto řešení nepočítá s vyplacením odškodného, což zaměstnanci odsuzují a přejí si financování sociálního plánu," vysvětlila médiím jedna zaměstnankyně, proč došlo k zajetí asi pěti členů vedení laboratoří Thissen ve městě Braine-l'Alleud jižně od Bruselu. "Nenecháme je odejít, dokud nepřijmou rozhodnutí," zdůraznil jiný zaměstnanec.

"Vyhlášení úpadku (laboratoře) je nezbytné, protože poklesly objednávky, což letos povede ke ztrátě asi pěti milionů eur," uvedla v prohlášení firma NextPharma. Od začátku roku prý dala laboratoři finanční injekci ve výši 4,7 milionu eur. Více již dát nemůže, aby neohrozila sama sebe.

 

Laboratoř Thissen, kde pracuje na 300 zaměstnanců, se specializuje na výrobu a úpravu látek, které se používají především při léčbě rakoviny.

Související