Vědci v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN) úspěšně zopakovali experiment s neutriny. Za vylepšených podmínek tak potvrdili svůj zářijový objev, že tyto částice překonávají rychlost světla.

Tým odborníků tentokrát při pokusu s názvem Opera použil kratší svazky neutrin, čímž chtěl vyvrátit námitky odborné veřejnosti. Kritici tvrdili, že kvůli příliš velké délce svazků pozorovaných částic mohlo být měření nepřesné.

Zpráva o novém nálezu, který dal týmu z CERNu za pravdu, vyšel v časopise Journal of High Energy Physics. Ještě jej však musí ověřit vědecká obec.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.