Německo plánuje kvůli nedávno odhalené sérii neonacistických vražd převážně přistěhovalců vytvořit databázi nebezpečných pravicových extremistů.

Podle ministr vnitra Hans-Peter Friedricha, který o tom jednal s ministryní spravedlnosti a se zástupci vyšetřovacích orgánů, má vzniknout i speciální bezpečnostní centrum zaměřené na boj s krajní pravicí.

Mezitím vyšlo najevo, že německá policie měla v roce 1998 možnost trojici pozdějších pachatelů těchto zločinů zadržet, na poslední chvíli ale zásah proti nim odvolala. Uvedla to televize MDR s odvoláním na informace z kriminalistických kruhů. Podle stanice není zatím zřejmé z jakého důvodu byla operace, na kterou se chystalo i speciální komando, zastavena.

Vzorem pro plánovanou neonacistickou databázi bude podle Friedricha již existující registr islámských radikálů, který Německo vytvořilo po 11. září 2001.

Kvůli dřívějším chybám při vyšetřování této kauzy se účastníci jednání dohodli na zlepšení spolupráce a zintenzivnění výměny informací mezi Spolkovým kriminálním úřadem a kontrarozvědkou, která má dohled nad extremisty na starosti. Pomoci tomu má i centrum obrany proti krajně pravicovým hrozbám, jehož chystané vytvoření Friedrich rovněž oznámil.

Také pro tuto instituci má být vzorem středisko vyhodnocující informace o islamistických teroristických hrozbách, které Německo zřídilo v roce 2004.

Zákaz pro neonacistickou NPD

Podle ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserové-Schnarrenbergerové budou dál pokračovat debaty o možném zákazu neonacistické Národnědemokratické strany Německa (NPD). Berlínská vláda podle ní ale takový návrh podá pouze v případě, že bude jisté, že jej ústavní soud znovu nezablokuje, jako se to stalo už v roce 2003.

Němečtí kriminalisté odhalili na počátku listopadu tříčlennou skupinu neonacistů ze saského Zwickau (Cvikova), jejíž příslušníci v letech 2000 až 2007 zastřelili po celé zemi nejméně deset lidí, převážně přistěhovaleckých živnostníků. Kromě těchto takzvaných dönerových vražd mají Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a jejich společnice Beate Zschäpeová na svědomí také sérii přepadení bank a pravděpodobně i bombové útoky.

Mundlos a Böhnhardt spáchali před svým zatčením sebevraždu. Zschäpeová je ve vazbě, zatím však odmítá vypovídat. Vyšetřovatelé zadrželi rovněž údajného komplice této trojice, který jí měl obstarávat automobily a také poskytnout doklady.

Takzvané Národněsocialistické podzemí, jak si skupina říkala, ale mohlo být ještě větší. Německý vrchní státní zástupce Harald Range oznámil, že kriminalisté mají v hledáčku další možné spolupachatele. Podle agentury Reuters na schůzce mluvil o čtyřech osobách, přičemž dva případy už jsou údajně ve stádiu vyšetřování.

Seznam 10 tisíců nepřátel

Podle informací německých médií objevila policie další seznam s asi 10 tisíci jmény, který si pachatelé sepsali. Vyskytují se na něm podle agentury DPA názvy církví, stranických organizací, spolků a jména politiků, kteří se staví proti extrémní pravici. Vyšetřovatelé se však o něm prý zdráhají mluvit jako o "černé listině" potenciálních cílů. Už dříve kriminalisté nalezli seznam neonacistického tria s 88 jmény, mezi nimiž byli i dva vysoce postavení poslanci.

Případ ale má i mezinárodní rozměr - pistole, kterou byly spáchány všechny dosud známé vraždy připisované této skupině, pochází ze Švýcarska. Podle tamního tisku ji prodal čechošvýcarský obchodník Jan Luxík. Jak se dostala k východoněmeckým neonacistům, je však zatím nejasné. Tisk spekuluje o možném propojení se švýcarskými krajně pravicovými formacemi.

České úřady v této souvislosti zatím osloveny nebyly. "Útvar pro odhalování organizovaného zločinu žádost německé strany o poskytnutí součinnosti do současné chvíle neobdržel," řekl mluvčí útvaru Pavel Hanták. Obdobně se vyjádřil i mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Související