Vězněná vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková požádala mezinárodní zdravotní organizace, aby ji pomohly s nezávislým vyšetřením jejího zhoršujícího se zdravotního stavu. Důvodem je, že ukrajinským úřadům v tomto směru nedůvěřuje. V pátek to uvedla agentura AP s odvoláním na expremiérčiny spolupracovníky.

Tymošenková, která je ve vězení od počátku srpna, byla v polovině října odsouzena k sedmi letům vězení za údajné škody, které státu jaké premiérka způsobila v roce 2009 podpisem nevýhodné smlouvy o dovozu ruského zemního plynu. Padesátiletá politička vinu odmítá a odsouzení označuje za politicky motivované. Rozsudek není pravomocný, do konce roku by se mělo konat odvolací řízení.

Tymošenková trpí podle vězeňských lékařů silnými bolestmi v kříži a obtížně chodí. Už v létě si stěžovala na oběhové potíže. Podle vlastního vyjádření nevěří lékařům, které ji určil stát, a obvinila ukrajinské úřady, že odmítly, aby ji prohlédli nezávislí lékařští experti.

Bývalý místopředseda ukrajinské vlády a pravá ruka Tymošenkové Oleksandr Turčynov oznámil, že expremiérka se obrátila na Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) a na organizaci Lékaři bez hranic, aby zasáhly a pomohly jí, aby mohla být patřičně vyšetřena a léčena.

Ukrajinské úřady prý ignorují skutečnost, že Tymošenková nemůže chodit a stát kvůli velkým bolestem v oblasti bederní páteře a denně ji ve vězení podrobují několikahodinovým výslechům. Turčynov novinářům také řekl, že život Tymošenkové je ohrožen a že expremiérka je nemocná osoba, která je ve věznici trýzněna.

Ukrajinský parlament 15. listopadu zamítl návrh zrušit v rámci novely trestního zákoníku paragraf, na jehož základě byla Tymošenková odsouzena. Političtí stoupenci Tymošenkové nyní chtějí návrh zákona o zmírnění trestů za hospodářské delikty předložit v parlamentu znovu, protože doufají, že tlak západních zemí na Ukrajinu pomůže přesvědčit zákonodárce, aby novelu zákona přijali.

Proti odsouzení Tymošenkové protestovala hlavně Evropská unie, která pohrozila, že zruší asociační dohodu s Ukrajinou.

Související