Na jihu Libye byl zadržen mezinárodně i mediálně nejznámější syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Sajf Islám Kaddáfí byl na útěku od říjnové otcovy násilné smrti.

Libyjská televize už odvysílala jeho snímek po zadržení, z něhož je patrné, že je Sajf Islám zdravý, ale má obvaz na několika prstech ruky. Zpravodaji agentury Reuters při přepravě po zadržení v letadle řekl, že je v pořádku a zraněn na ruce byl před měsícem při leteckém útoku NATO.

Pozornost se nyní soustřeďuje na to, zda bude Kaddáfího syn souzen v Libyi, nebo postaven před Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu, který usiluje o jeho vydání.

Podle libyjských zdrojů byl Sajf Islám zadržen při pokusu dostat se do Nigeru. Jeho zadržení oznámilo ministerstvo spravedlnosti a na tiskové konferenci v Benghází také šéf povstalecké brigády Zintán, která v říjnu svedla rozhodující boje o pobřežní Syrtu. Kaddáfího syn spolu s dalšími čtyřmi zadrženými muži byl letecky přepraven do Zintánu. Už na letištní ploše se do stroje pokoušelo dostat několik rozhořčených lidí, ale ozbrojenci jim v tom zabránili.

Zatím není jasné, zda bude Sajf Islám převezen do Tripolisu nebo do nějakého jiného velkého města. Zintán je malé město vzdálené asi 170 kilometrů jižně od Tripolisu.

Mezinárodní trestní soud Sajfa Isláma viní ze spáchání válečných zločinů a usiluje o jeho vydání. Žalobce ICC Luis Moreno Ocampo řekl, že se chystá příští týden odcestovat do Libye, aby tam jednal s prozatímní vládou o tom, kde bude Sajf Islám postaven před soud.

"Dobrá zpráva je, že je Sajf Islám zatčen, že je živ a nyní bude čelit spravedlnosti," řekl Ocampo citovaný Reuters v Haagu.

Národní vlády mají podle Ocampa právo soudit vlastní občany za válečné zločiny. Vyjádřil ale zároveň obavy, zda by se Kaddáfího synovi dostalo v Libyi spravedlivého procesu.

Mluvčí dosluhující libyjské prozatímní vlády, povstalecký ministr informací Mahmúd Šammám agentuře Reuters řekl, že Sajf Islám bude souzen v Libyi, spíše než aby byl vydán do Haagu.

Spravedlivý soud

"Toto je závěrečná kapitola libyjského dramatu. Postavíme ho před soud v Libyi a bude souzen podle libyjských zákonů za své zločiny," řekl Šammám.

Evropská unie vyzvala libyjské úřady, aby zajistily, že bude Sajf Islám vydán spravedlnosti v plné spolupráci s ICC. V Bruselu to řekl mluvčí unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové Michael Mann.

ICC vydal v červnu mezinárodní zatykač na Muammara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a bývalého šéfa rozvědky Abdalláha Sanúsího. Muammar Kaddáfí byl dopaden a zabit 20. října. Sanúsímu se zřejmě podařilo uprchnout do Mali. "Budeme ho pronásledovat, dokud ho nedopadneme, nebo nezabijeme," řekl dnes Šammám.

Sajf Islám po smrti svého otce prchl mezi místní kmeny na jih země. Podle některých informací se chtěl v minulosti sám mezinárodnímu soudu vydat, aby se vyhnul soudu v Libyi.

Nová libyjská vláda ho ale chce postavit před domácí justici. Analytici nyní nejčastěji odpovídají na otázky, zda má Sajf Islám v Libyi šanci na spravedlivý proces. Většina z nich odpovídá, že se Libye bude snažit dokázat, že její instituce fungují. Nevylučují, že k soudu přizve pozorovatele.

Zdroje televize Al-Džazíra tvrdí, že přechodná národní rada, která nyní Libyi vládne, v žádném případě Sajfa Isláma ICC nevydá. Pro Libyjce, kteří už ve většině měst začali slavit, je prý toto dopadení skutečným koncem revoluce.

Dosud panovaly určité obavy, že by Sajf Islám mohl kolem sebe ještě vytvořit oddíl najatých vojáků a pokusit se obnovit boje. Patřil k mediálně nejviditelnějším z Kaddáfího dětí. V době bojů se často objevoval na televizních obrazovkách, popíral postup opozice a zastával se vlády.

Související