Newyorská policie zatkla 27letého muže, jenž byl obviněn z plánování teroristických útoků na různé cíle včetně policie, armády a poštovních úřadů.

Podezřelý muž žijící na Manhattanu byl podle agentury Reuters obviněn ze tří skutků souvisejících s terorismem a v dalších dvou bodech.

O případu informoval v neděli večer starosta Michael Bloomberg na společné tiskové konferenci s šéfem tamní policie a manhattanským prokurátorem. Podle nich jde o sympatizanta teroristické sítě Al-Káida.

Jose Pimentel byl zatčen v sobotu a je obviněn z několika trestných činů, mimo jiné i z držení výbušniny, kterou prý chtěl použít proti jiným osobám a majetku za účelem terorizování veřejnosti, uvedl Bloomberg.

Pimentel, který o své víře v islámskou svatou válku džihád psal i na internetu, se údajně inspiroval činností Al-Káidy, jednal ale sám. Podle policie chtěl mimo jiné sestrojit potrubní bombu podle návodu z časopisu, který vydává Al-Káida na Arabském poloostrově.

Podezřelý, kterého Kelly označil za "osamělého vlka", byl sledován od května 2009. Pimentel připustil, že "podnikal aktivní kroky k sestrojení potrubní bomby, k jejímuž dokončení mu prý "zbývala jedna hodina".

Cílem atentátu údajně měli být mimo jiné američtí vojáci, kteří se vrátili z Iráku a Afghánistánu. Policejní komisař Raymond Kelly řekl, že dalšími cíli byli policisté a poštovní úřady.

Před soudem obhájce Pimentela, známého také pod přezdívkou Muhammad Yusuf, obvinění popřel. Američan původem z Dominikánské republiky přesto z rozhodnutí soudu musí zůstat ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci. Pokud bude později shledán vinným, hrozí mu až doživotní vězení.

New York je po útocích z 11. září 2001 považován za jeden z hlavních cílů radikálů z Al-Káidy. Úřady později zaznamenaly několik neúspěšných pokusů o atentáty, z nichž nejblíže měl k uskutečnění pokus Američana pákistánského původu Faisala Shahzada z května 2010. Tehdy později odsouzený Shahzad umístil podomácku vyrobenou bombu do automobilu, který zaparkoval na rušném Times Square v srdci New Yorku. Bomba však selhala.

Související