Chilská sopka Puyehue vychrlila do ovzduší mrak popela, kvůli němuž musely být v úterý odloženy nebo zrušeny desítky letů v Argentině a Uruguayi. Sopka je aktivní už od června.

Kvůli více než dvěma desítkám zrušených či odložených letů na letištích v Buenos Aires se nemohli cestující dostat především do dalších jihoamerických destinací, ale ani do Evropy. Podobná situace postihla pasažéry desítky letů místních i zahraničních společností v Montevideu.

Sopečný popílek by se měl podle ředitelky uruguayské letecké meteorologické služby udržet v ovzduší přinejmenším celý den.

Vulkán Puyehue v jižní části Chile začal soptit 4. června po půlstoletí spánku. Opakovaně vyvrhuje do ovzduší mračna popela, která narušují leteckou dopravu v oblasti sahající od zemí v jejím sousedství až po Austrálii a ostrovy v Oceánii.

Podívejte se, jak byla sopka aktivní letos v červnu

Nejsilnější zaznamenaná erupce Puyehue je z roku 1960, kdy sopka vybuchla den po zemětřesení o síle 9,5 stupně, které udeřilo na jihu Chile. Puyehue tehdy chrlila lávu a popel skoro měsíc.

Související