V pětaosmdesáti letech zemřela v USA Svetlana Allilujevová, nejmladší dítě a jediná dcera sovětského diktátora Josifa Stalina a jeho druhé manželky Naděždy. Oznámila to v pondělí agentura AP.

Její útěk ze Sovětského svazu v roce 1967 za zuřící studené války otřásl tehdejším sovětským komunistickým režimem. USA jí udělily občanství.

Podle úřadu koronera ve státě Wisconsin, kde žila, Allilujevová zemřela 22. listopadu na rakovinu tlustého střeva.

Svetlana Allilujevová, na Západě známá jako Lana Petersová, odjela ze Sovětského svazu v roce 1966 do Indie, kde prý chtěla uložit popel svého zemřelého třetího manžela, který byl Ind, a vrátit se domů. Namísto toho se ke všeobecnému překvapení objevila na americkém velvyslanectví v Dillí, kde požádala o politický azyl. Po krátkém pobytu ve Švýcarsku odletěla do Spojených států.

Při příletu do New Yorku v roce 1967 tehdy jednačtyřicetiletá prominentní uprchlice řekla, že přijela hledat seberealizaci, která jí byla v Rusku dlouho odpírána.

V jedné ze svých knih, z nichž hlavně ta první se stala na Západě bestsellerem a v nichž vzpomíná na otce, který zemřel v roce 1953, napsala, že to byl citově chladný a paranoidní muž.

V USA se necítila svobodná

Poté co dva roky žila v Británii, se v roce 1984 vrátila ve věku 50 let do Sovětského svazu, protože prý chtěla vidět své děti. Komunistický režim jí vrátil občanství a Allilujevová kritizovala život v USA a Británii, kde prý nikdy nebyla skutečně svobodná. Po zhruba roce ale v Sovětském svazu požádala o povolení vycestovat poté, co se prý pohádala s příbuznými. Vrátila se do Spojených států a přísahala, že se do své vlasti už nikdy nevrátí.

Allilujevová, která poslední léta svého života strávila zcela v ústraní, měla dva bratry - Jakova, kterého zajali Němci v roce 1941 a který zemřel v koncentračním táboře, když za něj jeho otec údajně odmítl intervenovat, a Vasilije, který zemřel ve čtyřiceti letech jako těžký alkoholik.

Allilujevová byla čtyřikrát vdaná, naposledy za Williama Wesleyho Peterse, po němž přijala jméno Lana Petersová. S ním se v roce 1973 rozešla. Měli spolu dceru Olgu.

Související