Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve čtvrtek zahájila oficiální rozhovory v Barmě jako první vysoký diplomat USA od návštěvy ministra zahraničí Johna Fostera Dullese v roce 1955. Clintonová hovořila v hlavním městě Naypyidaw s prezidentem Thein Seinem a šéfem barmské diplomacie Wunna Maun Lwinem.

"Jsem zde, protože prezidenta Obamu i mne povzbudily kroky, které jste vy a vaše vláda učinili ku prospěchu barmského lidu," řekla Clintonová barmskému prezidentovi. Sein v odpovědi označil návštěvu za otevření historické kapitoly v dějinách obou států.

Prezident, bývalý generál a premiér, se stal architektem nynějších barmských reforem, jejichž přímým důsledkem je nynější obnova americko-barmského oficiálního dialogu.

Jak poznamenala agentura AP rozhovor se uskutečnil v obrovském paláci s rozlehlými sály, honosnými lustry a dveřmi z teakového dřeva. K paláci vede silnice o dvaceti pruzích, po níž nejezdí prakticky žádná auta.

Podle členů americké delegace ministryně Clintonová vyjádřila během rozhovoru s ministrem zahraničí Lwinem znepokojení z vojenských styků Barmy se Severní Koreou. Vazby obou izolovaných států Washington sleduje s obavami, přestože nemá hmatatelné informace, že by barmský režim vyvíjel jadernou zbraň.

Ministryně zahraničí před cestou zdůraznila, že chce zjistit, jaké jsou plány barmské vlády v oblasti reforem, politiky i ekonomiky. Chce také tlačit na propuštění všech politických vězňů, jejichž počet je odhadován na 500 až 1600, a na řešení konfliktů s etnickými menšinami, které tvoří 40 procent z 56milionové populace. Vztahy vedení země s těmito skupinami od získání nezávislosti v roce 1948 nikdy nebyly mírově urovnány.

Po jednání v Naypyidaw se má ministryně přesunout do bývalého hlavního města Rangúnu, kde se setká s vůdkyní opoziční Národní ligy pro demokracii, nositelkou Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij.

Generálové na odchodu

Proč se Barma mění a jak dlouho jí to vydrží, není zcela jasné. Analytici mluví o tom, že stárnoucí generálové chtějí v klidu odejít a uchovat si majetky.

Další vysvětlují, že Barmáncům začala vadit i závislost na Číně, která v zemi těžila suroviny.

"Demokracie oplývající disciplínou" - tak nazval přerod od vojenské diktatury k liberálnějšímu režimu vládce země, generál Than Šwei, původním povoláním poštovní doručovatel.

A příjezd Clintonové je podanou rukou amerického prezidenta Baracka Obamy.

Su Ťij na titulu

"Budeme žádat silná ujištění o tom, že zachovají mír a stabilitu," řekl nejmenovaný americký diplomat cestou do Barmy. USA by pak postupně mohly začít uvažovat o zrušení barmských sankcí.

Zatím se totiž zdá, že politické změny jsou reálné. První rok nové vlády prezidenta Thein Seina vnesl do Barmy novinky. Byly propuštěny dvě stovky politických vězňů, tedy asi desetina z celkového počtu.

Hlavní cenzor pak dokonce veřejně prohlásil, že jeho úřad bude zrušen.

Portrét Aun Schan Su Ťij se už může objevovat i na prvních stránkách časopisů. "Uvnitř se o ní sice píše spíše kriticky," řekl nedávno exilový novinář Kyaw Zwa Moe. "Ale i to bylo ještě před pár lety zcela nemyslitelné."