Evropský parlament vstoupil do boje s korupcí a schválil nový etický kodex. Europoslanci tak budou muset jasným způsobem hlásit placené aktivity i další příjmy, například z akcií.

V souvislosti s pravidly chování zákonodárců se nedávno debatovalo i o případu dvou českých europoslanců kvůli kauze IZIP. "Nová pravidla chování pro europoslance budou silným štítem proti neetickému chování," řekl šéf EP Jerzy Buzek.

Nový kodex souvisí se skandálem, který vyvolalo na jaře odhalení britského listu Sunday Times. Ten přinesl obvinění, že tři europoslanci novinářům vydávajícím se za lobbisty slíbili, že jim pomohou výměnou za vysoké sumy peněz prosazovat jejich zájmy.

Šlo navíc o známé parlamentní tváře: bývalého rakouského ministra vnitra Ernsta Strassera, bývalého rumunského vicepremiéra Adriana Severina a někdejšího slovinského ministra zahraničí Zorana Thalera. Strasser a Thaler sbor následně opustili, Severina socialisté vyloučili ze své frakce.

Europoslanci podle nových pravidel musejí předkládat jasná prohlášení o svých placených aktivitách mimo parlament a o výši odměn za ně. Budou také muset oznamovat i další příjmy, kvůli nimž by mohli být v konfliktu zájmů.

Kodex také zakazuje přijímání peněz či jakýchkoli odměn výměnou za ovlivňování parlamentních rozhodnutí. Pravidla v tomto směru už v EP existovala, avšak některé případy ukázaly, že ne vždy byla úplně jasná a zřejmá.

Nedávno se v Evropském parlamentu řešila i záležitost kolem převodu akcií dvou českých europoslanců Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha (oba ODS).

Dary ano, ale jen do 150 eur

List European Voice tehdy napsal, že dvojice v prohlášení ohledně možného střetu zájmů, které zákonodárci odevzdávají, o akciích této společnosti provozující elektronické zdravotní knížky nezmínili. Jenže Ouzký v reakci na to uvedl, že to nebylo kam uvádět. Zdůraznil tehdy také, že o svém působení ve vedení společnosti IZIP provozující zdravotní knížky europoslance informoval.

Europoslanci by se podle nových pravidel měli vyvarovat přijímání darů či výhod v hodnotě převyšující 150 eur. Nová pravidla začnou platit od ledna příštího roku. V případě porušení kodexu budou moci být europoslancům odebrány diety a budou moci také přijít o funkce v rámci parlamentu.

Související