Straně Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina v nové Státní dumě, dolní komoře parlamentu, podle ústřední volební komise připadne 238 ze 450 křesel.

Dosud mělo Jednotné Rusko ústavní většinu 315 poslanců. Předseda ústřední volební komise Vladimir Čurov zároveň upozornil, že jde jen o předběžný propočet po sečtení protokolů z 96 procent volebních místností. Výsledky budou zpracovány do 19. prosince a komise je zvěřejní do 24. prosince.

I když Putinova strna získala okolo 50 procent hlasů, výsledek značně zaostává za volbami před čtyřmi lety, kdy Jednotné Rusko obdrželo 64,3 procenta hlasů, píše agentura Interfax.

"Je to optimální výsledek, který odráží reálnou situaci v zemi," prohlásil po předběžných výsledcích Putin. "Na jeho základě budeme moci zajistit stabilní rozvoj země," cituje ho agentura AFP.

Podle zprávy ÚVK ze druhé hodiny ranní místního času se Jednotné Rusko načas těsně přehouplo přes padesátiprocentní hranici se ziskem 50,05 procenta hlasů. V té době byly sečteny výsledky z 61,2 procenta volebních místností.

V Moskvě získává Jednotné Rusko po sečtení 70 procent volebních protokolů 45 procent hlasů, upřesnil Interfax. V některých moskevských čtvrtích ale podpořila Putinovu stranu jen zhruba třetina voličů.

Ve volbách, které jsou vnímány i jako test popularity vládní strany před březnovými prezidentskými volbami, v nichž se Putin bude potřetí ucházet o křeslo šéfa státu, vede Jednotné Rusko před komunisty s 19,13 procenta.

Levicová strana Spravedlivé Rusko získala podporu 13,09 procenta hlasů a nacionalisté Vladimira Žirinovského (Liberálnědemokratická strana Ruska) 11,65 procenta.

"Tolik špíny, kolik bylo v těchto volbách, země nezažila ani za (prvního ruského prezidenta Borise) Jelcina. Místo svobodně projevené vůle voličů předvedl režim špinavé technologie a pokřivené výsledky," postěžoval si v listu vůdce komunistů Gennadij Zjuganov.

Český dohled

Nad volbami bděly statisíce policistů. Regulérnost hlasování kontrolovalo i asi sedm stovek zahraničních pozorovatelů, včetně asi tří desítek z Česka. "Samy volby proběhly naprosto regulérně," řekl senátor Tomáš Jirsa, který na průběh dohlížel, s tím, že má na mysli sám volební proces a nehodnotí další okolnosti.

Po sociálních sítích se podle Interfaxu od nedělního večera aktivní šíří informace o opozičním shromáždění v centru Moskvy chystaném na pondělní večer. Akci svolává opoziční hnutí Solidarnosť, které označuje nedělní volby za "frašku" a vyzývá k "navrácení vlády lidu". Účast na mítinku, který se má konat od 19:00 místního času (22:00 SEČ) už na serveru Facebook potvrdilo na 500 lidí.

Přišlo až 140 procent voličů

Blogery zaujalo, že zpravodajská televize Rossija 24 v přímém přenosu z ústřední volební komise ukázala i údaje, podle nichž v Rostovské oblasti hlasovalo více než 140 procent voličů, ve Voroněžské skoro 130 procent a v Sverdlovské oblasti 115 procent. "Kdo teď uvěří státním médiím?" posmívají se.

Server RBK si zase povšiml, že v jistém moskevském okrsku tvořeném výlučně psychiatrickou léčebnou získalo Jednotné Rusko 93 procent hlasů. Více zřejmě vládní strana získala jen v severokavkazském Čečensku, kde má 99,5 procenta hlasů při účasti 99,5 procenta voličů.

Naopak v Karélii a v Archangelské oblasti na severu země pro vládní stranu nehlasovala ani třetina voličů a v Kaliningradu a v Irkutské oblasti ji předstihli komunisté.

Související