Belgie se po roce a půl dočká nové vlády. Kabinet premiéra Elia Di Rupa, který v pondělí večer jmenoval král Albert II., složí přísahu a oficiálně tak vstoupí do funkce. 

Belgičtí socialisté, křesťanští demokraté a liberálové, z nichž všichni jsou rozděleni na frankofonní a vlámskou sekci, se v pondělí dohodli na rozdělení postů v novém kabinetu. Elio Di Rupo se stane prvním frankofonním premiérem po skoro 40 letech.

Vyjednávači belgických politických stran se po dlouhé měsíce nedokázali dohodnout na reformě jazykově rozděleného státu nebo na rozpočtu pro příští rok.

Nakonec se shodli, že vláda bude mít jen 12 ministrů z celkem šesti stran. Polovinu z nich budou budou tvořit politici z francouzsky mluvícího jihu, druhou zástupci vlámskojazyčného severu země.

V kabinetu si vymění pozice dosavadní ministři financí a zahraničí: frankofonní liberál Didier Reynders nově povede resort zahraničních věcí a vlámskému křesťanskému demokratu Stevenu Vanackereovi připadnou finance.

Vlámští separatisté z Nové vlámské aliance (N-VA), kteří jsou nejsilnější stranou v belgickém parlamentu, v nové vládě nakonec zastoupeni nebudou.

Belgičané na novou vládu čekají od posledních parlamentních voleb, které se konaly 10. června 2010. Belgie díky neexistenci řádné vlády pokořila světový rekord svého druhu.

Související