Zahraniční obchod skončil v říjnu rekordním přebytkem 25,5 miliardy korun, což je v porovnání se stejným loňským měsícem o 11,8 miliardy více.

Vývoz podle předběžných údajů v říjnu meziročně vzrostl o 9,6 procenta a dovoz o 4,9 procenta.

Obrat zahraničního obchodu meziročně stoupl o 33,2 miliardy na 488,4 miliardy korun, což je druhá nejvyšší hodnota obratu v letošním roce po 495,5 miliardy korun v březnu, informoval dnes Český statistický ústav.

Říjnové výsledky zahraničního obchodu přitom mnohé analytiky překvapily.

"My jsme čekali 19 miliard a trh v průměru 17,5 miliardy korun," uvedl Michal Brožka z Raiffeisenbank. S ohledem na stagnující průmysl podle něj ale výsledky mohou ukazovat na útlum investiční aktivity. Z hlediska české koruny jsou vysoké obchodní přebytky pozitivním údajem, hlavní slovo má ale výhled do budoucnosti a ten nyní určuje vývoj dluhové krize v eurozóně, doplnil Brožka.

Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa ještě větším překvapením byly meziměsíčně vyšší vývozy. Meziměsíčně se vývoz po sezonním očištění zvýšil o 2,5 procenta a dovoz o 0,1 procenta.

Nejvyšší v historii

Říjnový přebytek zahraniční obchodu je podle statistiků nejvyšší v historii České republiky a na jeho navýšení se podepsal zejména přírůstek aktiva u strojů a dopravních prostředků, průmyslového spotřebního zboží a zlepšení bilance obchodu s polotovary a materiály. Naopak záporný vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení schodku u bilance obchodu s chemickými výrobky, minerálními palivy, potravinami a živými zvířaty.

Podle ČSÚ vývoz strojů a dopravních prostředků meziročně vzrostl o 9,8 procenta, tedy o 12,7 miliardy Kč, naopak jejich dovoz klesl o 1,9 procenta, čili o 1,8 miliardy Kč. Dovoz minerálních paliv proti loňskému říjnu stoupl o 4,4 procenta, tedy 0,8 miliardy korun. Ovlivnil to hlavně vyšší dovoz zemního plynu, dovoz ropy byl meziročně nižší.

Přebytek obchodní bilance se státy Evropské unie se meziročně snížil o 1,6 miliardy Kč na 56,9 miliardy Kč. Se státy mimo unii skončila bilance deficitem 31,4 miliardy Kč a v porovnání s loňským říjnem byl o 13,4 miliardy Kč menší. Přebytek vzrostl v obchodě s Francií a Slovenskem. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s Ruskem, Ukrajinou a USA. Deficit se zmenšil v obchodě s Čínou a Japonskem. V obchodu s Ázerbájdžánem a Koreou se schodek prohloubil, obchod s Nizozemskem, Rumunskem a Německem zaznamenal pokles přebytku.

V lednu až říjnu vzrostl vývoz o 14 procent a dovoz o 12,3 procenta. Obchodní bilance za toto období skončila aktivem 159,8 miliardy Kč, které tak meziročně bylo o 48,5 miliardy korun vyšší. Bilance se zlepšila hlavně u strojů a dopravních prostředků, naproti tomu u obchodu s minerálními palivy a chemickými výrobky se prohloubil schodek.