Ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi prý ujely nervy nad tím, že se na internetu pro vládnoucí stranu Jednotné Rusko vžila přezdívka "strana šejdířů a zlodějů". Na urážku odpověděl na Twitteru v noci na středu jinou urážkou; po chvilce sice svůj zápis smazal, nicméně vulgární formulace již stačila vyvolat reakce. Kreml později "nekorektní vyjádření" vysvětlil jako selhání technické obsluhy a slíbil potrestat viníky.

Medveděv prý přitom není první, kdo se v dané souvislosti k této nadávce uchýlil. Podle on-line deníku gazeta.ru pouze převzal vyjádření kremelského ideologa Konstantina Rykova: "Dneska je jasné, že pokud někdo v blogu použije obrat 'strana šejdířů a zlodějů', tak je to zkurvené hovado."

Výskyt stejného "nekorektního vyjádření" na Medveděvově mikroblogu Kreml později vysvětlil tím, že "v době plánované změny hesla se pracovník, odpovídající za technickou obsluhu, dopustil nepřípustného vměšování".

Ačkoli zápis byl z prezidentova mikroblogu po několika minutách odstraněn, množství blogerů si jej uchovalo a vzápětí z něj učinili jeden z hitů sociální sítě. "Nenechávejte své děti číst Medveděvův Twitter!" radí kritici. Naopak Medveděvovi obhájci přešlap vysvětlují jako lidsky pochopitelnou reakci.

Twitter ruského prezidenta Medveděva

Prezident si ještě v úterý veřejně postěžoval, že mu funkce nedovoluje odpovídat na "svinstva", která dostává, nadávkou, ačkoli k tomu má sto chutí. "Zjevně se nyní hlava státu neudržela, avšak pak se vzpamatovala," poznamenal server NEWSru.com.

K okřídlené frázi o "straně šejdířů a zlodějů", kterou původně pustil do oběhu populární ruský bloger Alexej Navalnyj, se vyjádřil i premiér Vladimir Putin. Ten ale uklidňoval straníky, že jde o stereotyp, který se netýká konkrétní strany, ale vypovídá o tom, že vládní strana bývá obviňována z korupce, jako tomu bývalo za sovětských dob.

Sousloví se natolik vžilo, že i jeden z poslanců Jednotného Ruska před volbami vybídl "hlasovat pro stranu šejdířů a zlodějů".

Drsná slova se až dosud zdála Putinovou doménou, zatímco Medveděv sehrával ve vládnoucím tandemu spíš roli kultivovaného intelektuála a umírněného liberála; naděje na reformy se však během jeho působení v prezidentském úřadu příliš nepotvrdily.